VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrhcáby - oblíbená hra ve středověku

Hodonín /NA VÝSTAVU DO MUZEA/ - Touha hrát a bavit se je stará snad jako lidstvo samo. Již ze starověku pochází celá řada dokladů o existenci zejména deskových her. V našem prostředí je dnes známo a oblíbeno velké množství podobných her, jako jsou například šachy, dáma a řada dalších. Neprávem opomíjené jsou u nás vrhcáby, což je stará desková hra pro dva hráče.

25.1.2011
SDÍLEJ:

Hráči vrhcábů, jak jsou vyobrazení v rukopise z roku 1479, Kostnice (Německo).Foto: archiv Masarykova muzea v Hodoníně

Další díly seriálu
Na výstavu do muzea
naleznete

ZDE

Předchůdce vrhcábů hrávali lidé již ve starověkém Egyptě, v Mezopotámii či Persii. Po Evropě se hra šířila prostřednictvím Římanů, kteří ji hrávali v Anglii už v prvním století našeho letopočtu. Ve středověké Evropě byla zprvu výsadou pouze vyšších a středních společenských tříd, později pronikla i mezi nižší vrstvy. Vrhcáby se často hrávaly v městských i venkovských krčmách nebo i na tržištích. Hru tak mohl hrávat jak panovník, šlechtic, měšťan, tak i obyčejný člověk.

Ušlechtilá hra

Pro samotnou hru byla potřeba hrací deska, nejčastěji dvojdílná, patnáct kamenů pro každého hráče a dvě kostky. Základní pravidla jsou velmi jednoduchá. Hrací kameny se rozestaví na desku podle daného schématu a každý hráč hází kostkami, přičemž pohybuje s kameny po jednotlivých polích. Cílem hry je dovést všechny své kameny na svá vnitřní pole a odtud je vyvést z desky ven dřív, než se to podaří soupeřovi.

Vrhcáby, založené na taktice, strategii, náhodě i na schopnostech hráčů, byly ve své podstatě ušlechtilou hrou. Dokonce i Jan Amos Komenský zařadil hru do učebnice pro děti Orbis Pictus. Přesto vrhcáby spadají do kategorie hazardních her. Na začátku i v průběhu hry se daly na výsledek vsadit peníze, a to i nemalé výše. Proto byla hra v minulosti často zakazována.

Vrhcáby se ve středověku poměrně často zobrazovaly v iluminovaných rukopisech nebo i na kamnových kachlích. Většinou v souvislosti s neřestí hazardu. Z našeho prostředí zdobí nejeden gotický kachel motiv dvou hráčů, jak se vzájemně perou se zbraní v ruce nad rozehranou partií vrhcábů. Při archeologických nálezech se často nacházejí dřevěné nebo kostěné hrací kameny i kostky, které však mohly sloužit i k jiným hrám. Jediným jasným archeologickým dokladem hry je hrací deska, která je nezaměnitelná díky charakteristickým polím v podobě protilehlých trojúhelníků. Taková středověká deska u nás dosud nebyla nalezena. Unikátní nález desky i s hracími kameny však pochází z německého Freiburgu. Zde ji archeologové bezpečně datují již do vrcholného středověku, do 13. století.

Kopii vrhcábů nalezených ve Freiburgu je možné zhlédnout na výstavě „Dřevěné předměty ze středověkých měst“, která probíhá v těchto dnech na hodonínském zámečku. Do neděle 13. února si mohou návštěvníci muzea vrhcáby nejen prohlédnout, ale také si je zahrát a zakusit kouzlo hry.

Vrhcáby patřily v českých zemích k oblíbeným hrám až do 19. století. Po téměř stoletém zapomnění se dnes opět dostávají ve větší míře k rukám hráčů. V sestavách deskových her, běžně dostupných v obchodech, již vrhcáby zpravidla nechybí, jen jsou možná známější pod anglickým názvem Backgammon.

V balkánských zemích, v Řecku, na Kypru i jiných ostrovech ve Středozemním moři hrávají lidé vrhcáby běžně na veřejnosti, v parcích, před svými domy nebo i na tržištích. Podobnou masovou oblibu hry snad můžeme očekávat časem i u nás.

FRANTIŠEK KOSTROUCH

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci první třídy Základní školy v Nové Lhotě.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme žáky z Masarykovy ZŠ ve Velké a z Nové Lhoty

Požár zničil byt na břeclavském sídlišti Slovácka. Foto: David Korda
17

Po požáru v Břeclavi pomáhá rodinám vlna dobrovolníků i město

Jsem váš ředitel, tvrdí zloději v e-mailech. Z firem vylákali přes 30 milionů

Jižní Morava – Působí v zahraničí. Najdou si českou firmu, vytvoří e-mail podobný tomu, jaký v ní používá ředitel. Pošlou zprávu účetní a nechají si poukázat peníze na zahraniční účet. Okradených firem přibývá.

AKTUALIZOVÁNO

Hodonín představil nové CT. Bude sloužit nepřetržitě

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Radiodiagnostické oddělení Nemocnice TGM v Hodoníně v úterý odpoledne představilo nový výpočetní tomograf Revolution EVO. Ten pořídila z dotace od Jihomoravského kraje za patnáct milionů korun.

Vydala své první CD. Text jedné písně je o tátovi, říká mladá zpěvačka

Starý Poddvorov /FOTOGALERIE/ - Podílela se třeba na cédéčku Jožky Šmukaře, nyní se může zpěvačka Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova na Hodonínsku pyšnit vlastním. „K jeho vydání mě hodně přiměla moje maminka, která mě ve všem podporuje. Mám hodně cédéček, kde jsem hostovala, ale kam jsem přišla, kde jsem zpívala, chodili za mnou lidé, jestli nemám svoje CD,“ prozrazuje desetinásobná vítězka soutěže na Tvrdonských národopisných slavnostech.

Moravu potrápil silný vítr. Lámal stromy, odnášel střechy, přerušil elektřinu

Jižní Morava – Vítr, který v pondělí udeřil na jihu Moravy, odnášel střechy a vyvracel stromy. Lesníci a energetici v úterý dopoledne sčítali škody. Jihomoravští hasiči vyjeli od pondělního odpoledne k více než sto případům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT