VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze Slovácka byl nejlepší zpěváček už jedenáctkrát

Slovácko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - O minulém víkendu se v lázních Velké Losiny opět v tom nejlepším slova smyslu zaskvěli dětští vyslanci Slovácka a prokázali své neopakovatelné kvality ve srovnání s dětmi z dalších národopisných regionů Čech, Moravy a Slezska.

19.5.2012
SDÍLEJ:

Ti neúspěšnější z finále pěvecké soutěže ve Velkých Losinách.Foto: František Synek

Byť ve finále Celostátní soutěže Zpěváček i podle propozic již postoupivší děti více než region zastupují sami sebe, přece jen jde o řadu poct a ty se z krásných Jeseníků vezou do rodných krajin. V našem případě na Slovácko.

Sluší se připomenout, že vítězem se stal Patrik Havlík ze Starého Poddvorova a třetí místo získal Tomáš Harvánek z Moravského Žižkova.

Do finálové desítky nejlepších se dále prozpívali Gabriela Krchňáčková z Nivnice, Filip Sítek z Javorníka a Soňa Vacenovská z Dubňan. Vítězi samotnému bude věnovaný příští příspěvek. Dnes bude prostor k proslovům vzácných hostů, kteří pomáhají tuto nezanedbatelnou a významnou folklorní událost připravit.

Pořadatelem celé akce je již od počátků v roce 1995 Folklorní sdružení ČR. Jeho předseda Zdeněk Pšenica v programovém bulletinu mimo jiné uvedl: „Dětský zpěv je velkým fenoménem i bohatstvím národní kultury, kterou v České republice máme. To si plně a beze zbytku uvědomuje i Folklorní sdružení České republiky, které si v letošním roce připomínná třiadvacet let své existence. Zpěváček je jen o něco mladší, letos oslaví osmnácté narozeniny a z majoritních akcí, které sdružení pořádá pro děti, je po Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem Luhačovice druhým nejstarším. Naštěstí ani s přibývajícími léty nemá šanci zestárnout. Pokaždé je určen dětem ve věku od deseti do patnácti let, tedy těm, kteří jsou skutečným mládím země v srdci Evropy. Anebo řečeno i jinak – za osmnáct let prošly základními, oblastními a regionálními koly Zpěváčka desítky tisíc talentovaných dětských interpretů ze všech koutů naší republiky, kteří s rozechvěním i radostí zápolili o postup na mety nejvyšší. Masová účast na soutěži je pro nás uklidňujícím signálem, že tradice a lidová kultura Čechů, Moravanů a Slezanů nevymizí ani v globalizované Evropě."

Své dojmy z dosavadních účastí na akci vyjádřil také místopředseda Senátu Parlamentu ČR, Zdeněk Škromach: „Zpěváček je nejen úžasným zážitkem pro nás posluchače, ale je také nadějí na další pokračovaní tradic pro naše příští generace. Za předávání těchto nádherných zvyků, děkuji všem organizátorům Zpěváčku, kteří i v nelehké době nevzdávají své poslání. Mladým umělcům přeji bouřlivý potlesk a veselé, lidovou písní rozzářené tváře všech posluchačů."

Mladé nositele lidových tradic i jejich rodiče pozdravil také ve Velkých Losinách přítomný generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba: „Jsem velmi rád, že mohu touto cestou vyjádřit svůj obdiv všem, kteří tradici lidových písní zachovávají a rozvíjejí. O to více se skláním před dětskými zpěváčky, kteří svým upřímným projevem a odhodláním povznášejí obyčejné všední dny na dny pestřejší a veselejší. Přeji všem zpěváčkům, aby je jejich nadšení a um provázel po celý život, aby tradici lidových písní předávali dalším generacím, aby nádherné bohatství folkloru vzkvétalo a nebylo zapomenuto."

Dětským zpěvem byl také poctěn Generální ředitel Termálních lázní Velké Losiny Martin Plachý, což vyjádřil svým přáním: „Chtěl bych malým zpěváčkům ze srdce popřát, aby se jim u nás dobře zpívalo, aby jim to zpívání ještě dlouho vydrželo a aby jim hudba dělala vždy jen velkou radost.

Určitě má na úspěchu soutěžících podíl jak rodina a učitelé zpěvu, tak i celá řada dobrovolníků, bez kterých by se to asi neobešlo. Poděkovat je třeba všem, kteří se na přípravě celé této soutěže podíleli. Stále se najdou lidé, kteří organizují akce na podporu a rozvoj folkloru a lidových tradic, protože se na ně v dnešní uspěchané době trošku zapomíná."

Své vyjádření jsem do bulletinu přidal také já osobně z pozice ředitele soutěžního ročníku. „Již osmnáct let pravidelně v květnu zavítám do Velkých Losin na dvoudenní setkání dětí, které se vzájemně oslovují nejkrásnějšími lidovými písněmi z celé naší země. Děti si je vybraly pro radost a pro potěšení ze svého velkého daru, jímž je čistý a krásně znějícího lidský hlas. Ve dnech setkání se v rozkvetlém lázeňském parku i v přilehlém okolí mísí v čarovnou a našemu vnímání lahodnou směs ptačí jarní melodie s všude přítomným prozpěvováním melodií lidových pís¬ní v podání malých zpěváčků a jejich čarovných hlasů. Zpěvem proměňují děti svoji řeč v radost a potěšení. Zpěvem odhání z mysli zármutek, neštěstí a pocity beznaděje. Věřím, že nejsem sám, kdo s radostí cítí, že zpěv je lék, který nám byl darován a kterým ti nejpovolanější z nás dovedou oslovit ostatní. Oslovit a zlákat k napodobení. Ke zpěvu, ke společné radosti. K šťastné chvilce v běhu života. Již dávno vím, že zpěv je nejlepší lék na všechny neduhy! I proto Vám všem přeji: užívejte jej ku zdaru svého zdraví i života rozumně, ale trvale, a v jeho případě raději v nemalých dávkách!"

Z Velkých Losin od roku 1999, kdy byla přehlídka změněna v soutěž, přivezli vyslanci ze Slovácka vavřín vítězství již celkem jedenáctkrát.

FRANTIŠEK SYNEK

Autor: Redakce

19.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 000 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení organizační pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Národní třída 3654/44, 695 01 Hodonín - 5. podlaží. Požadavky: min. středoškolské vzdělání,velmi dobré organizační a komunikační dovednosti, vynikající znalost práce na PC, , ŘP sk. B - aktivní řidič/ka., Výhodou: praxe, lektorské zkušenosti., Náplň práce: organizace vzdělávacích a poradenských programů, zajištění administrativy vzdělávacích aktivit, komunikace s klienty vzdělávání, lektory. Komunikace s úřady. Časté pracovní cesty na pobočky společnosti - Hodonín, Břeclav., Nabízíme: zajímavou práci, dny dovolené navíc. K dispozici firemní automobil, mobilní telefon. Firemní akce. Příjemný kolektiv. Nástup možný ihned. Kontakt na tel. 773 300 990, na mail: fiuraskova@marlin.eu. Pracoviště: Marlin, s.r.o. - provozovna hodonín, Národní třída, č.p. 3654, 695 01 Hodonín 1. Informace: Marie Fiurášková, +420 773 300 990.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - HODONÍN. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě HODONÍN. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na alehka@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště hodonín, Dvořákova, č.p. 4115, 695 01 Hodonín 1. Informace: Adéla Lehká, +420 416 856 107.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Fakturant 15 000 Kč

Fakturanti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Okna Macek a.s., Nádražní č.p. 1701,, 696 03 Dubňany., Požadavky: ukončené středoškolské vzdělání, nutná znalost účetnictví a ekonomiky, účetní osnovy a účetních zákonů, znalost programu POHODA výhodou - není však podmínkou. Komunikativnost, profesionální a příjemné vystupování, spolehlivost, pečlivost a samostatnost., Náplň práce: vystavování faktur na základě smluv a jejich následné zaúčtování, zálohové faktury, účtování přijatých a vystavených faktur, kontrola účetních dokladů., K výběrovému řízení budou pozvaní vybraní uchazeči. Životopisy zasílejte výhradně na e-mail: prace@oknamacek.cz, do předmětu e-mailu napište: FAKTURANT/KA., Zam. výhody: Příspěvek na stravování., Kontakt: e-mailem: prace@oknamacek.cz.. Pracoviště: Okna macek a.s. - dubňany 001, Nádražní, č.p. 1701, 696 03 Dubňany. Informace: Romana Lungová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič/ka dodávky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Nádražní 418 696 32 Ždánice. ŘP sk. B, jedná se o rozvoz obědů dodávkou. VŘ dne 18.7.2018 od 8:00 do 10:00 hod.. Pracoviště: Jhrest spol. s r.o. - sídlo, Nádražní, č.p. 418, 696 32 Ždánice. Informace: Ctibor Sedláček, +420 604 319 354.


Ilustrační snímek

Sex s nezletilou dcerou si vynucoval výhrůžkami bitím. Hrozí mu až 12 let vězení

Burčák. Ilustrační foto.

Už zkraje srpna, o týdny dřív než běžně. Burčák tak brzy mnozí vinaři nepamatují

Černí pasažéři dluží DPmB přes 100 milionů. Nejčastěji cestující od 19 do 35 let

Brno - Nejvíc černých pasažérů v městské hromadné dopravě v Brně tvoří lidé od devatenácti do pětatřiceti let. Vyplývá to z aktuálních dat dopravního podniku. Nejméně jezdí načerno děti do patnácti let.

AKTUALIZOVÁNO

Ukradli mobil, chtěli ujet na šlapadle. Pirátská plavba skončila po 200 metrech

Brno /VIDEO/ – V půjčovně loděk u Brněnské přehrady údajně ukradli mobil. Pak se tři podezřelí mladíci snažili uniknout po vodní hladině na jednom ze zapůjčených šlapadel. Kuriozní případ řešili v posledních dnech brněnští strážníci.

Hrůza, pěst na oko, kritizovali opravu schodů. Po chvále památkářů se omluvili

Brno – Kolik povyku mohou vyvolat jedny schody, se před nedávnem přesvědčili noví nájemníci budovy na Jakubském náměstí, kde byla dříve kavárna Savoy. Nynější provozovatel veganského podniku Forkys tam totiž opravil schody.

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Brno – Nejdřív ho jen bolela záda. Zničehonic pak u lékaře zkolaboval a netušil, jestli přežije. Diagnóza? Rakovina. Přesto vytrval a boj s nemocí začíná David Krejčiřík odznova už posedmé. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT