Škůdci a choroby na zahrádce řádí, ať je sucho nebo prší. A je zapotřebí proti nim zakročit. Jsou napadány téměř všechny plodiny. Protože na každou chorobu a škůdce existují desítky pesticidů a nabídka v obchodech je omezena, uvádím jen některé. Prodejce vám nabídne svůj sortiment.

Na révě vinné škodí hálčivec révový (kadeřavka) a erinosa (plstnatost). Pokud jsme neprovedli stoprocentně účinný postřik při rašení, opakujeme jej v týdenních intervalech, až začnou růst velké zdravé listy. Vhodný je Omite. Očekáváme nálet obalečů, napadají hrozny před květem, hlavně u stolních odrůd. Při zjištění prvních pavučinek použijeme Karate, Mospilan. Proti peronospoře a oidiu postřikujeme těsně před květem i po květu preparáty Discus, Quvadris. Na angreštu mohou být bobule napadeny padlím americkým, ošetřujeme Karathane. Na jahodníku, pokud kvetou poblíž pampelišky, na jejichž pylu se živí, škodí květopas jahodníkový. Ničíme jej Decisem. Červivost jablek způsobuje obaleč jablečný, hubený Mospilanem, strupovitosti se bráníme Kuprikolem a Discusem, padlí Karathanem. Je nezbytně nutné hubit mšice na rybízu, zvláště na vrcholcích prutů, na angreštu a na veškeré košťálové zelenině. Použijeme Pirimor a Mospilan. Červivost třešní likvidujeme po začátku žloutnutí plodů. Použijeme Sumithion, Mospilan, Anthio. U pozdních odrůd postřik opakujeme. Mandelinku bramborovou ničíme Mospilanem, plíseň na bramborách i rajčatech omezujeme Ridomilem a Kuprikolem. Dřepčíci a další žraví škůdci na mladé zelenině se hubí Mospilanem.

Do skleníku na molice a třásněnky bereme Actellic a Mospilan. Ve sklenících a místnostech je vhodné použít na rostliny proti všem škůdcům zdravotně zcela nezávadný Biool. Pod uschlými hnědými pupeny růží žije v letorostu housenice ilatky růžové a drobné, listy na růžích svinuje pilatěnka drobná. Ničí se přípravky Mospilan a Sumithion. Mečíky napadá třásněnka mečíková, působí na ni Actellic, Decis, Sumithion. Nezlikvidovaná zcela zničí květ. Mladé štítenky na oleandrech a dalších dřevinách ničíme Sumithionem a Mospilanem. Roztoče na okurkách, paprice, melounech a další zelenině hubíme opakovaným postřikem Omite. Plíseň na okurkách ošetřujeme Kuprikolem, Cursate, Ridomilem. Na slimáky použijeme Mesurol, Vanish, nejlépe uložené pod podloženou tabulku skla. Všechny housenky hubíme Karate, Mospilanem, Sumithionem.

Poučením z letošního jara je , že moniliový úžeh na neošetřených meruňkách a višních přichází nyní každý rok a zničí až devadesát procent plodných větviček, postřik např. Kuprikolem je nezbytný. Taktéž u padlí amerického na angreštu, který chráníme postřikem Karathane. Taktéž postřik révy vinné proti kadeřavce při rašení je nezbytný.

Člověk je nepoučitelný , ale přece jen je lepší použít levně získané zkušenosti, které jiný možná draze zaplatil.