„Dnes sloužíme výjimečnou mši, při které se prolíná část večerní bohoslužby se svatou liturgií, jejíž součástí je svaté přijímání,“ řekl kněz hodonínské farnosti Serafim Tomeček.

Pravoslavná církev má v okrese Hodonín něco kolem třiceti věřících, kteří pocházejí z Ukrajiny, Moldávie, Rumunska, Ruska, Srbska i Řecka.

„Rozdíl mezi římskokatolickou a pravoslavnou katolickou tradicí je v tom, že my slavíme Tři krále souběžně s Vánocemi. To je patrné i na pravoslavných ikonách, které přibližují narození Kristovo u něhož stojí i tři králové,“ uvedl Jerej Serafim. Vánoční svátky provází přísný půst. Tradice spojené s pravoslavnými Vánocemi se různí podle toho, z jaké země věřící pocházejí.

„Sám jsem přijal křesťanství v dospělosti, takže Vánoce v mé rodině slavíme v prosinci klasické české s kaprem a dárky pro děti, větší důraz ale klademe na ty lednové, jež slavíme duchovně. Tady je to o víře, chrámu, modlitbě. Dárky už si nedáváme,“ popsal Serafim. Půst se vztahuje na maso a na všechny živočišné produkty.

„Půstem se připravujeme vnitřně, abychom se očistili, trošku zastavili v tom shonu života a důstojně se připravili na oslavu narození Ježíše Krista,“ vysvětlil.