Kašpar, Melichar a Baltazar. Tři králové slaví svůj svátek šestého ledna. Jejich zástupce-koledníky, kteří vybírají na charitu, ale mohou lidé potkávat už v těchto dnech. Všichni ti, kteří chtějí nějakým obnosem přispět na dobrou věc, by si ale měli dávat pozor. Každoročně se totiž najde někdo, kdo této bohulibé činnosti zneužije.

„Zatím jsme na Hodonínsku žádné falešné koledníky neregistrovali,“ informoval tiskový mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. Ten ale dále doplnil, že všichni ti, které koledníci navštíví, by si měli dávat pozor. „Lidé by si samozřejmě měli dobře ověřit, o koho jde. Pokud si nejsou jistí, mohou peníze odevzdat přímo na charitu, nebo poslat na účet,“ pokračoval Zámečník.

Jak tedy lidé koledníky poznají? Skupinka musí mít vždy vedoucího, který je starší patnácti let. Diecézní charita Brno, pod kterou Hodonínsko spadá, se snaží, aby byl vedoucí ještě starší, alespoň osmnáctiletý.

„Skupinky koledníků se mohou prokázat průkazkou s plnou mocí. Kasičky jsou označeny charitním logem červené barvy a náležitě zapečetěny příslušnými obecními úřady,“ přiblížil asistent pro koordinaci Tříkrálové sbírky na území brněnské diecéze Petr Kubíček. Podle toho lidé koledníky poznají také podle dalších neformálních znaků. „Skupinky mají například kostým, zpívají nebo o projektu dokážou něco povědět,“ doplnil Kubíček.

Devátý ročník Tříkrálové sbírky oficiálně začal včera a potrvá až do jedenáctého ledna. Například ve Vracově už mají ale lidé sbírku dávno za sebou. Již tradičně ji pořádají na Štědrý den. V tuto dobu totiž mají koledníci více šancí zastihnout lidi doma. „Letos chodilo pětadvacet skupinek. Vybraly celkem více než 136 tisíc korun, což je přibližně o osm tisíc korun více než v loňském roce,“ informoval vracovský starosta Ladislav Šmýd. Většinu obcí sbírka ale teprve čeká.

Hodonínem projedou Tři králové na koních v pondělí pátého ledna. Jejich cesta začne v deset hodin u radnice. „Poté povede k faře a dále budou koledníci projíždět Národní třídou,“ informovala koordinátorka dobrovolnictví hodonínské charity Ludmila Malá. Ta dále doplnila, že oficiální sbírka, kdy budou chodit koledníci po domácnostech, se uskuteční až desátého ledna. „V osm hodin bude v kostele mše svatá s žehnáním koledníkům. Poté se rozejdou do domácností,“ uzavřela Malá.

Ve stejný den se sbírka uskuteční i ve Veselí nad Moravou a Kyjově. Tamní sbírka začne o půl desáté před stromem na náměstí. „Koledovat bude asi čtyřicet až pětačtyřicet skupin,“ řekl ředitel kyjovské charity Zdeněk Hochman. V loňském roce Tři králové na území brněnské diecéze vykoledovali téměř třináct a půl milionu korun.

Autoři: ZUZANA ČERNÁ
ZDENĚK ŠMÝD