VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

OBRAZEM: Děti pomáhají dětem. Dárky putují do rodin v tíživé ekonomické situaci

Hodonín – Krásné dárky naložili členové Dětského parlamentu z hodonínských základní škol pod vánoční stromeček klientkách a klientům Domova pro matky s dětmi. Další potravinová pomoc putuje prostřednictvím místní charity do rodin, které jsou v tíživé ekonomické situaci.

Hamadryády z Dúbravy zaujaly literární porotu

Hodonínsko /FOTOGALERIE/ – Zapojili svou fantazii, sebrali odvahu a prokázali, že umějí myšlenky a pocity předat druhým. Na papíře. Krajská soutěž Mýty a legendy mého kraje, do níž se z Hodonínska přihlásilo devět knihoven, má vítěze. Autory nejlepších prací vyhlásili zástupci knihoven u příležitosti Dne pro dětskou knihu.

Mobil ve vyučování? Školy řeší problémy s vyrušováním i úplným zákazem

Hodonínsko – Malé prstíky se hbitě míhají po klávesnici mobilu. Drobné přístroje jsou mezi dětmi oblíbené, ne však už tak u jejich učitelů. Některé školy v okrese neumožňují svým žákům mobily zapínat ani o přestávkách. „O přestávce dovolujeme mít mobil zapnutý jen kvůli telefonátu rodičům," řekl ředitel hodonínské Základní školy Vančurova Zdeněk Šebesta.

Programování robotů? Hodonínští studenti jdou do republikového finále

Hodonín – Lukáš Letrik, Jan Kubeš a Filip Kovačík. To je trojice studentů Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně, která se dostala až do finále celorepublikové soutěže v programování robotů. Z pražského předkola se totiž vrátili se stříbrným umístěním. „Se skvělou druhou příčkou a jedinou porážkou se tým naší školy probojoval až do finále celostátní soutěže," upozornila pedagožka hodonínské průmyslovky Jana Slováková.

Nová metoda v lovčické základní škole pomůže s výukou jazyka

Lovčice – Nové způsoby výuky chtějí využít učitelé v lovčické základní škole. Jedná se o metodu Clil. „Je to zavedení angličtiny do jiných předmětů, než je výuka cizího jazyka. Chceme, aby byly děti co nejvíce ve styku s cizím jazykem a osvojovaly si nové fráze a slovíčka," přiblížila ředitelka školy Denisa Dušíková.

Zadání? Program pro obráběcí stroje. Strážnický student Potrusil v soutěži uspěl

Strážnice – Čtyři žáci posledního ročníku Střední školy Strážnice se zúčastnili soutěže v programování CNC obráběcích strojů v jazycích Siemens, Fanuc a Heidenhain. Jeden z nich, Patrik Potrusil, v jednom dnu soutěž vyhrál a v celkovém součtu se umístil na druhém místě.

Dva měsíce inkluze na školách? Pedagogické poradny nestíhají a chybí asistenti

Jižní Morava – Stovky klientů na jednoho specialistu z pedagogické poradny, čekací doba několik měsíců a nedostatek asistentů. Tak vypadá na jižní Moravě situace dva měsíce po zavedení proinkluzivního zákona, který slibuje podporu všem dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Pedagogická centra a pedagogicko-psychologické poradny obrovský nápor žádostí o podporu nezvládají.

V Africe je smrt nedílná součást života, říká ze zkušenosti studentka etnologie

Strážnice, Brno - Jak se holka ze Strážnice dostane na deset měsíců do jihoafrického Kapského Města? Například díky etnologii. Podařilo se to studentce Masarykovy univerzity Kláře Brožovičové. Z Afriky se vrátila v létě. Výzkum v jihoafrických chudinských townshipech, jak se říká místním slumům, byl pro ni vítaná změna.

Neočkované děti asi čeká přezkoušení. Předpisy brání lesním školkám v registraci

Hodonínsko – Poslední rok před zahájením povinné školní docházky musí děti od prvního září 2017 chodit do mateřské školy. Přestože ale povinnost splní, může je i tak čekat ověření znalostí. Školka totiž musí být zaregistrovaná na ministerstvu školství, jinak se jedná o takzvané individuální vzdělávání.

OBRAZEM: Studenti se přesunuli do nového. Tančí, hrají a zpívají v jedné budově

Hodonín – Celkem 858 studentů navštěvuje Základní uměleckou školu v Hodoníně. A nyní se již oficiálně setkávají pod jednou střechou v Horních Valech. Po částečné rekonstrukci budovy se tam za hudebním a literárně-dramatickým oborem přesunul z Dobrovolského ulice obor výtvarný a taneční. V úterý se do nových učeben mohli zájemci u příležitosti dne otevřených dveří podívat.

Školky řeší povinná místa pro dvouleté děti. V Bzenci uvažují o chůvě

Hodonínsko – Zajištění místa ve školkách pro všechny děti od dvou let. Novela zákona, která má platit od roku 2020, znamená pro školky změnu. Jednak v nárocích na kapacitu, ale také může vynutit přijímání dalších zaměstnanců.

Z Dědečkovy vesnice přijeli poznat Kyjovsko

Kyjov – Poznat královské město a další místa z České republiky. To byl hlavní důvod návštěvy skupiny izraelských studentů, která přijela na pozvání Klvaňova gymnázia v Kyjově.

OBRAZEM: Příběhy sousedů. Mladé reportérky jedou do televize

Rohatec – Díky práci a nadšení mladých dokumentaristek se mohou nejen lidé z Rohatce podívat a poslechnout si na webových stránkách Příběhy našich sousedů živé povídání o historii rohatecké staré školy a místních zvonů. Průvodci jsou obecní kronikář Zdeněk Bíza a kostelník Josef Pokorník. Právě je si totiž vybraly dívky jako pamětníky projektu neziskové organizace Post Bellum pro své reportáže, které pod vedením knihovnice Jany Charvátové a starosty Jarmila Adamce letos připravila.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT