VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Unikátní projekt Tvarožné Lhoty: Venkovská škola třicet plus rozšiřuje obzory

Tvarožná Lhota – Dotaci deset a půl tisíce korun na výlet do Kroměříže dostal projekt Tvarožné Lhoty Venkovská škola třicet plus. Exkurze navazovala na 
seminář o zahradničení. „Podívali jsme se do zámecké zahrady a rozšířili znalosti na zahrádkářské prodejní výstavě," popsala výlet starostka obce Martina Bílová.

Důchodce na Hodonínsku láká další studium. Nejstaršímu bylo 94 let

Hodonínsko – Už pátý semestr mají možnost lidé v důchodovém věku v Hodoníně navštěvovat Virtuální univerzitu třetího věku. Ta je určená také nezaměstnaným a invalidním lidem od padesáti let. „Studenti se scházejí jednou za dva týdny v knihovně, kde se jim promítne přednáška na dané téma," sdělila mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová.

Ekoolympiáda: církevní škola stále drží titul

Strážnice – Osm škol z celého Hodonínska se přijelo do Strážnice utkat již v desátém ročníku Ekoolympiády do Purkyňova gymnázia. Soutěžili žáci a žačky druhého stupně základních škol a nižšího gymnázia. „Účastníci řešili nejen otázky z přírodních věd, letos zazněly i otázky týkající se odpadů, energie, vody, spotřebitelství, dopravy, půdy nebo zdraví. Školy proto na soutěž vysílají výběr žáků s nejširším přehledem o současném světě," uvedl učitel z Purkyňova gymnázia Jan Wilem Jongepier.

Z mikulčických Valů hlásí objev meče i sekery

Mikulčice /FOTOGALERIE/ - Unikátní nálezy zpracovávají archeologové z výzkumné základny Archeologického ústavu Akademie věd ČR Brno v Mikulčicích. V letošní sezoně totiž odkryli řadu hrobů, v jednom z nich ležel i bojovník s mečem. Tuto zbraň objevili archeologové v mikulčickém areálu po třiceti letech. Další zajímavostí je také výbava dalšího z hrobů, v němž se nacházela kromě kostry i sekera.

Legendární Chalupa předal školákům trenažéry. V pátek si s nimi zavesluje

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Už ne pouze fotbalu, basketbalu, volejbalu či florbalu, ale také veslování se budou žáci a studenti z Hodonína a okolí věnovat v hodinách tělocviku. Představitelé slováckého klubu se na spolupráci domluvili s představiteli pěti základních a středních škol. Díky dotaci Jihomoravského kraje předseda VK Hodonín Filip Švrček společně s legendárním veslařem Václavem Chalupou předal do každé instituce tréninkový trenažér.

Zahradník, železničář, chemik. Studenti si na veletrhu vybírají střední školu

Hodonín – Vystoupení mladé cimbálové muziky odstartovalo jubilejní dvacátý ročník Veletrhu vzdělávání v Hodoníně. Letos se tady snaží zaujmout budoucí žáky sedmašedesát středních škol, a to nejen z Hodonínska a Břeclavska.

Nová školka: kontejnerový projekt končí a důchodci mají rozvoz jídla zdarma

Uhřice – Kontejnerová školka končí. Ojedinělý projekt, který umožňoval uhřickým dětem navštěvovat mateřskou školu, dokud se stavěla nová budova, ukončilo rozhodnutí zastupitelů. „Máme sjezdovku, akvapark, udržujeme kulturní dům, sportovní areály a ještě tohle? To už by bylo moc. Udržovat objekt, který je v podstatě navíc, by bylo finančně náročné," vysvětlil uhřický starosta Petr Tihelka.

U rohatecké základní školy stojí nový hotel. Pro hmyz

Rohatec /FOTOGALERIE/ – Děti i dospělí od začátku týdne u rohatecké školy vídají novinku. Stojí tam hotel. Sice je jen hmyzí, i tak si jej velmi oblíbili místní žáci prvního stupně. Sami jej také zaplnili dřevem a dalším přírodním materiálem.

Ze školního bytu vznikla v Dolních Bojanovicích nová kmenová třída

Dolní Bojanovice – V základní škole v Dolních Bojanovicích mají od tohoto školního roku novou kmenovou třídu.

S cestou na plavání školákům pomůže stát. Ratíškovický bazén odolává náporu

Hodonínsko – Od příštího školního roku se má plavání začlenit do tělesné výchovy na prvním stupni základních škol. Deníku to potvrdila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Na Hodonínsku jsou připravení, i když plavecký krytý bazén v okresním městě teprve čeká oprava za sto milionů korun. „Určitě větší nápor pojmeme, poradíme si s tím. Než jsme zavřeli, tak u nás fungovala plavecká škola, takže k nám jezdili nejen žáci z Hodonína, ale i ze širokého okolí. Navíc jsme zajišťovali také plavání pro předškoláky," sdělil vedoucí hodonínského krytého bazénu i koupaliště Libor Bartoš.

Studentka baltistiky sever miluje, au-pair se ale vyhne. Bil ji šestiletý kluk

Hodonín – Finsko si oblíbila už v dětství. Proto se hodonínská rodačka Zuzana Freislebenová po absolvování gymnázia rozhodla studovat baltistiku, tedy obor zabývající se jazyky i kulturou baltských národů. V Brně se také přihlásila do studijního programu Erasmus a v druhém ročníku vyrazila do finského města Tampere. „Vždy se mi líbila vokálnost jazyka a najednou jsem jím musela mluvit v praxi. Finsko bylo úžasné, ničím mě nezklamalo," říká Freislebenová.

Úpravy v Ježově: pískoviště zakryli proti zvířatům, v kuchyni spravili elektriku

Ježov – Na úpravy hřiště školky a jídelny základní školy se zaměřili v Ježově. „Pískoviště bylo špatné, nevyhovovalo hygienickým normám. V jídelně se hygienické kontrole nelíbilo, jak vedou elektrické dráty," zdůvodnil starosta Ježova Ladislav Pantlík.

OBRAZEM: Školáci se sjeli za sportem. Mohli si vyzkoušet až dvacet aktivit

Kyjov – Školy z Kyjova a okolí se v pátek sjely na třetí ročník Kyjovského sportovního koktejlu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT