VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

S angličtinou student uspěl. Pomohly mu filmy

Kyjov – Student kyjovského Klvaňova gymnázia sledoval zahraniční filmy a četl texty v původním znění. Své znalosti cizího jazyka zúročil v mezinárodní soutěži Angličtinář roku. Z jedenácti tisíc studentů z celé Evropy se Jonáš Boruta umístil na čtyřiadvacátém místě. Mezi českými soutěžícími skončil devátý. „Když jsem se výsledky dozvěděl, napadlo mě, že myslí nějakého jiného Jonáše. Potom, že se spletli v bodování," zasmál se Boruta.

Mechanici, kadeřnice nebo tesaři? Žáci základních škol si vyzkoušeli řemesla

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Co studium daného oboru obnáší? Najdu uplatnění v praxi? Na takové, ale i další, otázky získali odpovědi žáci na hodonínské Integrované střední škole. V projektu Cesta k řemeslu ve středu nahlédli přímo pod ruce tamních středoškoláků. „Připravili jsme šest stanovišť po celé budově. Každé prezentuje obor, který můžeme nabídnout. Připravené máme jednoduché úkoly a na každém stanovišti příchozí čeká student, který jim řemeslo vysvětlí a zaučí je," popsala ředitelka školy Eva Schmidová.

Informatici nebo fyzikáři? Na školách "vzácný druh". Odcházejí za lepšími platy

Brno - Školy v Brně i Jihomoravském kraji přichází o učitele angličtiny, informatiky a fyziky. Soukromé firmy jim nabízí víc peněz a komfortu.

Alternativní škola v Hodoníně dostala zelenou. Žáci nastoupí už v září

Hodonín – Probudit vnitřní motivaci po vzdělání či touhu objevovat a zkoumat. Přitom jednou týdně vyjet na exkurzi. Nejen to nabízí první alternativní základní škola v Hodoníně. Žáci do ní mají nastoupit už v září.

Studenti kurzů mají zájem o jazyky nebo historii. Vyrazí i do muzea

Hodonín – Angličtina, němčina, počítače, fotografování, historie i automasáže. Jarní semestr Univerzity volného času v hodonínské Městské knihovně tento týden začíná. „Přihlásilo se celkem sto pětadvacet lidí, z toho dvacet ve věkové kategorii nad sedmdesát let," informovala koordinátorka Univerzity volného času Beata Rechová.

Lehce mentálně postižení na běžné škole? Záleží na vůli rodičů, uvedla Valachová

Brno - Ministryně školství v pátek v Brně mluvila s nespokojenými rodiči o novele školního zákona o začleňování dětí z IQ nižším než sedmdesát. Snažila se rodiče uklidnit.

Wifi připojení k internetu ve školách? Pomůcka při výuce i nástroj k šikaně

Brněnsko - Natáčení učitelů na mobil a pak zveřejnění záběrů na sociální síti, jejich zesměšňování hanlivými obrázky nebo útoky studentů na slabší žáky v internetových diskuzích, které musel řešit dokonce Orgán sociálně právní ochrany dětí. Navzdory těmto problémům školy na Brněnsku zavádí podle zjištění Rovnosti wifi čím dál častěji. Pomáhá při výuce.

Začlenit? Děti potřebují ve škole zažít úspěch

Hodonínsko – Už v příštím školním roce mohou do lavic v normálních základních školách zasednout i děti, kterým naměřili IQ pod sedmdesát bodů. Z novely školského zákona má obavy nejen řada rodičů, ale i ředitelé speciálních a praktických škol.

Rodiče odkládají nástup dětí do škol. Jsou příliš přecitlivělé a nesamostatné

Hodonínsko - Nervozní rodiče s dětmi už od minulého týdne navštěvují základní školy kvůli zápisům do prvních tříd. Ne všechny ratolesti ale tento rok nastoupí. V minulém roce odložilo nástup do školy necelých čtyři sta rodičů v okrese Hodonín. Předškoláci se totiž více věnují posedávání u počítačů, čímž si dostatečně nerozvíjejí myšlení.

Jako poslední mají staré toalety. Změní je za milion korun

Hodonínsko – Nové záchody či bezbariérové přístupy mají v následujících měsících vzniknout v základních a mateřských školách v Hodoníně. Jejich ředitelé nyní čekají na výsledek úterního jednání zastupitelů. Ti totiž mají schvalovat rozpočet, který se zamýšlenými úpravami počítá. Velké investice chystají i v dalších školách na Hodonínsku. V Uhřicích dokonce roste úplně nová budova.

Recept na nedostatek zemědělců? Mladé lidi budou vozit přímo na farmy

Jižní Morava – Nezájem o zemědělství u mladých a snižující se počet pracovníků. Problém, který se v Nové Vsi u Ivančic rozhodli řešit pomocí svérázné metody. Mladé budou vozit na farmy, aby si sami mohli vyzkoušet práci zemědělců.

Děti pohlídají na úřadě až dvě hodiny. A zdarma

Hodonín – Když matka dvou dětí Martina Hubová jde na hodonínský městský úřad, 
o jejího tříletého syna se starají prarodiče. S sebou ho raději nebere. Teď už může. Okresní město totiž spustilo novou službu hlídání dětí. „Je to výborný nápad. Když budu potřebovat, staršího syna tam nechám, měl by to v pohodě vydržet, je zvyklý na cizí lidi. S mladším, půlročním, si už všechno obejdu," řekla Hubová.

Škola ve Vlkoši nese jméno rytíře Macháčka. Dětem má připomínat hodnoty

Vlkoš /FOTOGALERIE/ – Byl jedním ze strůjců toho, že se ze 17. listopadu stal Mezinárodní den studentstva. Zasloužil se o dostudování českých mediků na britských univerzitách a jeho kniha o útěku do Anglie je ve všech veřejných knihovnách. Ještě před smrtí se zařadil mezi Rytíře českého lékařského stavu. Po rodáku z Brandýsa nad Labem Karlu Antonínu Macháčkovi se od soboty jmenuje škola ve Vlkoši.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení