Název akce BURČÁKOVÝ POCHOD
KDY: 12. října 
KDE: Mutěnice, Dubňany, Milotice 
ZA KOLIK: 200 korun

Kromě vína a burčáků ale vinaři nabídnou návštěvníkům i bohaté občerstvení. V nabídce se objeví třeba sýrové oštěpky či škvarková pomazánka. „U nás lidé ochutnají vína ročníku 2018 a burčák z veltlínu zeleného,“ uvedl jeden z mutěnických vinařů Petr Bíza.

Kromě toho však na turisty čeká i řada stánkařů s občerstvením. Lidé se tak na cestu posilní třeba pečenými bramborami, uzeným masem, klobásami nebo palačinkami. „Na tu vůni pečeného kolena se už těším,“ říká třeba Martina Pavlová, která se pochodu účastní už po šesté za sebou.

Po celou dobu budou vyhrávat k poslechu i tanci hudebníci s kytarou nebo i cimbálové muziky.

Jedním z nejnovějších lákadel je možnost vystoupání na rozhledu na Vyšicku u Mutěnic. „Vinaři, kteří mají v blízkosti rozhledny vinohrady, si tam určitě postaví stánky,“ láká na akci starosta Mutěnic Dušan Horák, který se sám burčákového veselí zúčastní. „Udělám si procházku až odpoledne. Alespoň obhlédnu, jak to venku vypadá a co máme pro příští rok zlepšit,“ doplňuje Horák.

O víkendu se mají teploty vyšplhat až ke dvaceti stupňům, pořadatelé proto očekávají, že dorazí až dvacet tisíc návštěvníků. Podle Horáka je akce náročná hlavně po organizační stránce. „Míří sem třeba speciální rychlík z Ostravy nebo několik autobusů. S parkováním budou proto pomáhat místní hasiči,“ doplnil Horák.

Název akce KROJOVANÉ HODY
KDY: 12. - 13. října 
KDE: Dubňany 
ZA KOLIK: zdarma 

Stavění máje, hodová zábava, slavnostní mše svatá i průvod krojovaných pro stárku. To a mnohem více čeká na návštěvníky Dubňanských krojovaných hodů. „O doprovod se postará dechová hudba Vracovjáci a cimbálová muzika Friška,“ uvádí pořadatelé.