Zima zalézá za nehty, napětí a čekání vojáků po chvíli přeruší hlasité povely a rány z děla. Bitva mezi vojáky tří armád se odehrála 2. prosince 1805 u Tvarožné na Brněnsku. Francouzi v čele s císařem Napoleonem Bonapartem drtivě poráží ruské a rakouské vojsko.Historické události, které změnily mapu Evropy, si lidé připomínají i po 214 letech.

Velkolepá bitevní ukázka Austerlitz 2019 se odehraje v sobotu od druhé hodiny odpoledne pod kopcem Santon u Tvarožné.
Scénář letošní bitvy bude pokračováním ukázky z minulého roku. „Jednotky Legrandovy divize i Davoutova sboru vyklidily Telnici a ustoupily před přesilou 1. kolony ruské armády a rakouského Kienmayerova sboru. Na Prateckých výšinách dvě divize Soultova sboru a francouzské armády porazily 4. kolonu a ruskou císařskou gardu. U Telnice napadli vojáci koaliční jednotky z týlu a bitva končí jejich porážkou a chaotickým ústupem směrem na Hodonín,“ přiblížil prezident pořádajícího Projektu Austerlitz Miroslav Jandora.

Ukázky se zúčastní 1 100 vojáků. „Budou v dobových uniformách z patnácti zemí Evropy i Severní Ameriky, do akce zapojíme i šedesát koní a patnáct děl,“ vyjmenoval Jandora.

Rekonstrukce bitvy je letos zájemcům přístupná zdarma.

Návštěva láká třeba Romana Příborského z Ladné na Břeclavsku. „Ukázku jsem ještě neviděl. Těším se především, že bitva navodí atmosféru blízkou Napoleonově době. Lépe si díky tomu také připomenu všechny historické souvislosti. Myslím, že to bude zážitek,“ řekl mladík.

Akci každoročně sleduje tisíce návštěvníků. Mezi nim jsou i zahraniční příchozí. „Jezdí sem i studenti nebo absolventi z francouzské vojenské akademie Saint Cyr,“ zmínil Jandora.

Bitva u Tvarožné
KDY: 30. listopadu od 14.00
KDE: Tvarožná, Brněnsko
ZA KOLIK: zdarma

Další tipy z Hodonínska:

Advent ve skanzenu ve Strážnici
KDY: 30. listopadu od 9.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: 60 nebo 120 korun


Příchozí se mohou těšit na představení zvyků, přípravu tradičních jídel a stolování na jihomoravské vesnici v minulém století. Uvidí obchůzky Lucek, Tří králů, pastýře s koledníky a Mikuláše s jeho družinou. Připravené budou i tvůrčí dílny.

Zvonečkový průvod
KDY: 1. prosince od 17.45
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: zdarma

Adventní čas zahájí lidé v Hodoníně společným zpíváním koled a zvonečkovým průvodem, který vyjde od kulturního domu na náměstí. Ve čtvrt na sedm pak slavnostně rozsvítí vánoční strom.


Bruslení s čerty a Mikulášem
KDY: 1 prosince od 15.30
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: zdarma nebo 20 korun

Čertovské dovádění, řinčení řetězy i bruslení s Mikulášem čeká všechny děti z Hodonína i okolí. Vstup v maskách čerta či Mikuláše je zdarma, ostatní zaplatí dvacet korun.