Oktoberfest na 'Zelňáku'

KDY: čtvrtek od 15.00 až sobota do 22.00
KDE: Zelný trh, budova tržnice, Brno
ZA KOLIK: vstup zdarma

Hlasitým řinčením skla tupláků a kríglů rozvlní hladinu bronzového moku pivaři v budově tržnice na Zelném trhu v Brně. Dnes odpoledne tam odstartoval tradiční Oktoberfest, potrvá až do sobotní noci.
Organizátoři z brněnského Craftbeer bottle shop & bar naplnili zásoby asi deseti tisíci litry piva. „Pořádně to rozjedeme v rámci oslav svatby Ludvíka Bavorského a Terezy Sasko-Hildeburgské. Tak, jak velí tradice v bavorském Mnichově i my jsme zavedli tento zvyk v Brně. Na návštěvníky čeká pivo z pěti originálních pivovarů. Těšit se mohou na březňáky od Paulaner, Hacker-Pschorr, Spaten, Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan a Lowenbrau,“ pozval za organizátory jednatel společnosti Daniel Budík.


Příchozí si tak vychutnají autentická piva, která se točí na německém Oktoberfestu. „Speciály navařili pivovarníci v březnu a přes léto zrály ve sklepech. Tradičně je pak naráží v září na slavnostech. Protože ale letos tam byly zrušené, ochutnají je příznivci piva v Brně,“ podotkl Budík.

Piva jsou podle něj méně chmelená a obsahují 5,5 až 6 procent alkoholu. „Lákadlem mohou být také originální oktoberfestová piva z nejstaršího pivovaru na světě Weihenstepfhaner. Pivo tam vaří už od roku 1040, kdy benediktínští mniši získali od města Freisingu povolení pěnivý mok vařit i prodávat,“ zmínil Budík.

Příchozí si piva vychutnají z klasických kríglů, ti zdatnější z tupláků. Chybět nebudou ani bavorské klobásy či preclíky. Jen program je kvůli hygienickým opatřením chudší. „Vzhledem k situaci bude hrát reprodukovaná hudba, nebudou pivní soutěže. Také kvůli chladnému počasí jsme akci přesunuli do budovy tržnice kde postavíme pártyboxy. Piva mohou lidé ochutnávat u nás na baru i v celém druhém patře,“ ujistil Budík.
Omezení nevadí Janu Bučkovi z Brna. „Vždycky tam chodím hlavně za kamarády a na pivo,“ těší se.

Tipy z Hodonínska

Letecký den a drakiáda na hradišti
KDY: neděle od 14.00
KDE: Mikulčice
ZA KOLIK: 40 a 60 korun, děti do šesti let zdarma

Letecké odpoledne s drakiádou čeká v neděli na malé i velké návštěvníky Slovanského hradiště v Mikulčicích. Od dvou hodin odpoledne si užijí výtvarné dračí dílny, soutěž o draka krasavce i ukázky nízkých přeletů letadel nad hradištěm. Děti do šesti let mohou přijít zdarma, starší zaplatí čtyřicet korun a dospělí šedesát korun. Létat mohou i koupení draci.

Vřesovický výšlap
KDY: sobota od 8.00
KDE: start i cíl Vřesovice
ZA KOLIK: neuvedeno

Za krásami podzimu s Klubem českých turistů se mohou v sobotu vydat zájemci z Vřesovic. Start je od osmi hodin ráno v Restauraci U Sirotků. Vyznačenými trasami Chřibů ujdou turisté osm, dvanáct nebo sedmnáct kilometrů, cyklisté si mohou vybrat mezi třiceti a padesáti kilometry. Akce se započítává do soutěže O zlatého turistu.

Festival SoulFly 2020
KDY: pátek až neděle 4. října
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: zdarma

Koncerty, filmy, přednášky, výtvarná díla i hry, to je pozvánka na 10. ročník festivalu SoulFly 2020v Hodoníně. Představuje původní atorskou tvorbu. Uskuteční se od pátku 25. září do 4. října. Startuje v půl sedmé večer na Masarykově náměstí ochutnávkou toho, na co všechno se mohou návštěvníci těšit. Od sedmi večer zahraje kapela Je tu někdo? Většina z šestadvaceti akcí se uskuteční pod širým nebem. Více o programu na www.soulfly2020.webnode.cz.

Dny otevřených ateliérů
KDY: sobota a neděle
KDE: Hodonínsko
ZA KOLIK: vstup volný

V pořadí desátý ročník otevřených ateliérů v Jihomoravském kraji umožní příznivcům umění opět nahlédnout za oponu výstavních síní do rozmanitých ateliérů a dílen svých sousedů výtvarníků. Na Hodonínsku otevře například Art Mlýn – Wladimir Abramuszkin v Kyjově Bohuslavicích, keramik Josef Benedík z Hroznové Lhoty, sochař Jan Buchta z Hodonína, Vladimír Groš z Veselí nad Moravou či sochař Petr Horák z Milotic. Podrobný seznam najdou zájemci na www.gvuhodonin.cz.

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Husí slavnosti
KDY: sobota a neděle od 9.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: 300 a 400 korun

Ve skromnější podobě připravili v Boskovicích na Blanensku tradiční Husí slavnosti. V sobotu a v neděli mohou návštěvníci zavítat na trh s řemeslnými stánky a prohlédnout si chovatelskou výstavu drobného zvířectva. U skleníku děti po oba dny před polednem pobaví Komedianti na káře. V letním kině vystoupí v sobotu Aneta Langerová v neděli Jakub Smolík, vždy ve dvě hodiny odpoledne. Vstupné na koncert je v sobotu 400 v neděli 300 korun.

Břeclavsko

Běh Mandloňovou stezkou
KDY: sobota od 9.00
KDE: Hustopeče
ZA KOLIK: příspěvek dobrovolný


Posílit svoji imunitu a přitom podpořit domácí hospic Girasole mohou celé rodiny v sobotu v Hustopečích. Běh Mandloňovou stezkou tam startuje v devět hodin ráno na Dukelském náměstí. Účastníci se setkají i s běžeckou legendou Milošem Škorpilem. Čeká je také mandlovice, levandulová limonáda i víno. Finanční příspěvek je dobrovolný.

Vyškovsko

Svatováclavský koncert
KDY: pondělí od 19.00
KDE: Vyškov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Slavnostní den si mohou lidé ve Vyškově zpříjemnit Svatováclavským koncertem. Smíšený pěvecký sbor Lumír vystoupí v pondělí v chrámu Nanabevzetí Panny Marie. Zazní skladby Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka nebo Jakuba Jana Ryby.

Znojemsko

Otevřené bunkry
KDY: sobota od 9.00
KDE: Znojemsko
ZA KOLIK: neuvedeno

Sérii setkání chystají na sobotu přátelé vojenské historie u pevnůstek meziválečného opevnění na Znojemsku. Otevřený bude po celý den například pěchotní srub Zatáčka u Chvalovic, řopík u Vrbovce a objekt Výpustek u obce Dyje. Tam pořadatelé plánují po půl třetí průlet vrtulníku. Večer pořadatelé bunkry nasvítí na památku těch, kdo byli v roce 1938 připraveni je bránit.