Předkeltské období. Archeoskanzen v Modré se opět dostal do hledáčku archeologů
Archeoskanzen v Modré, který představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště, okupují archeologové Moravského zemského muzea. Omezení návštěvnického provozu kvůli koronaviru jim totiž poskytuje klid pro práci.
Ve východní části historicky cenné lokality byla nově vybudována palisáda ze štípaných dubových kůlů, která letos přejde v hypotetickou konstrukci 10 metrů široké, 15 metrů dlouhé a čtyři metry vysoké velkomoravské hradby, jež vyústí do 8 metrů vysoké obranné věže.
„Po skrývce drnu a zeminy bagrem na ploše 150 metrů čtverečních jsme narazili na výplň sídlištního objektu z předkeltského období, tedy z pozdní doby bronzové až doby železné. Primárně šlo o těžební jámu, která pak sloužila jako odpadní,“ informoval Jakub Langr, archeolog brněnského muzea.
Záchranný archeologický výzkum probíhá v místě, kde bude vybudována výše zmíněná konstrukce hradby, původně objevené v Uherském Hradišti-Rybárnách. V tělesu hradby vzniknou i tolik potřebné skladovací prostory archeoskanzenu, a místo pro prezentaci vybraných zajímavostí z dávné historie Modré.
„V odkryté někdejší těžební jámě, která byla zavezena zeminou a sloužila pravděpodobně jako jáma odpadní, jsme nalezli zlomky keramiky se zataženým okrajem, kus hodně těžké strusky, zřejmě dokladu tavení olova či jiných kovů, dále zdobené přesleny (drobné závaží do 5 cm, upevněním na vřeteno používané jako setrvačník přeslice), bronzový hrot šípu, kusy kamenné industrie používané na drcení obilí, kostěnou dentální jehlu či proplétáček a kosti zvířat“ přiblížil zajímavé nálezy z hlediska archeologického Jakub Langr.
Dva kulturní vlivy
Podotkl, že v místě současného archeologického výzkumu se potkávají dva kulturní vlivy, což je zcela výjimečné. Jednak doznívající kultura lužických popelnicových polí a spolu s ní počáteční vliv prvních Keltů.
Na ploše archeoskanzenu byly v minulých letech prozkoumány už nejméně čtyři obytné objekty vzniklé za stejných podmínek.
„Archeologické výzkumy v letech 2003 a 2004, které předcházely vybudování skanzenu, doložily, že první obyvatelé těchto míst byli lidé pozdní doby bronzové a následující doby železné žijící zde asi v 8. až 7. století před Kristem. Na ně navázali první Keltové v 6. a hlavně 5. století“ sdělil Luděk Galuška, vedoucí Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea. Doplnil, že
předkeltské a raně keltské osídlení je na ploše skanzenu zaznamenáváno v každém výkopu, v každé jámě. Takže je zřejmé, že to bylo jedno z největších, ne-li vůbec největší neopevněné sídliště té doby Moravě.
Připomenul ještě, že zde ve 4. století naší éry sídlili Germáni a v 8. a 9. století lidé Velké Moravy. Raně středověké osídlení zde skončilo na začátku 13. století, kdy do kraje přišli cisterciáčtí mniši a založili na místě současného Velehradě klášter.