Během probíhajícího průzkumu hornin na Marsu v kráteru Gale narazilo vozítko Curiosity na malé překvapení. Skalní artefakt, který připomíná kousek korálu nebo květinu, a je menší než halíř. Marťanská „květina” a kulovité kousky vedle ní byly podle NASA pravděpodobně vytvořeny v dávné minulosti, kdy minerály unášené vodou stmelovaly horninu.

Curiosity pořídilo snímek malého uspořádání hornin pomocí kamery Mars Hand Lens Imager, která je umístěna na konci robotického ramene. Každý snímek, který Curiosity pořídí a sdílí, pomáhá vědcům sestavit chronologii přítomnosti vody v kráteru.
„Už dříve jsme viděli diagenetické prvky podobných tvarů, ale tento dendrický tvar je obzvlášť krásný," řekla Abigail Fraemanová, planetární vědkyně a zástupkyně projektu pro rover Curiosity. Nález je podobný dalším drobným útvarům, jež vozítko zaznamenalo v minulosti. Také ty podle agentury vznikly, když mineralizující tekutiny procházely v hornině hrdlem. Také další vozítko nazvané Opportunity spatřilo již dříve marťanské „borůvky”, malé minerální kuličky svědčící o kdysi vodnaté půdě na Rudé planetě.
Dekáda výzkumu
Koncem letošního roku oslaví vozítko Curiosity významný milník: desetileté marťanské výročí. Sonda přistála na Rudé planetě 5. srpna 2012. Již deset let zkoumá kráter a horu Mount Sharp v jeho středu.

Cílem mise bylo zjistit, zda byl Mars někdy obyvatelný pro mikrobiální život. Již na počátku vozítko objevilo chemické a minerální důkazy potvrzující obyvatelnost planety někdy v její dávné minulosti. Od té doby Curiosity zkoumá geologický záznam, aby se pochopilo, kdy mohl být Mars nejvhodnějším místem pro život.
Vozítko velikosti automobilu připravilo půdu pro následovníka Perseverance a vrtulník Ingenuity, které v současné době zkoumají kráter Jezero vzdálený 3700 kilometrů a nakonec prostřednictvím budoucích misí vrátí na Zemi první marťanské vzorky. Společné úsilí těchto roverů by mohlo pomoci zodpovědět konečnou otázku, zda na Marsu někdy existoval život.