„Neschválili jsme základní program, ve kterém byly volby, které jsou záležitostí, na kterých nepanuje většinová shoda v zastupitelstvu. Dostali jsme nabídky k možné podpoře. Ale domnívám se, že z hlediska těch dvou stovek týdnů, které nás čekají, je v tuto chvíli daleko důležitější, abychom detailně veškeré tyto návrhy prodebatovali,“ uvedl na zastupitelstvu lídr vítězné Sedmadvacítky nezávislých František Lukl, který je kyjovským starostou už od roku 2005.

Vládnoucí Sedmadvacítce nezávislých se tak nepodařilo udělat poslední krok, byť by jí měl chybět k většině v novém jednadvacetičlenném zastupitelstvu pouze jeden mandát. Na ustavujícím zasedání ale samotné Sedmadvacítce kvůli absenci jedné zastupitelky chyběly dokonce hlasy dva. Ani jeden mandát plánovaného koaličního partnera z ODS by jí tak nestačil. Za této situace slíbil vstřícnou ruku i opoziční Pro Kyjov, který skončil ve volbách druhý. „Vzhledem k tomu, že víme, že většina by byla pravděpodobně velmi těsná, tak jsme dopředu deklarovali, že budeme státotvorní, a že budeme konstruktivní a jedním hlasem podpoříme tak, jak bylo deklarováno na jednáních jednoho starostu a jednoho místostarostu a pět radních,“ uvedl zastupitel za Pro Kyjov Lukáš Fridrich.

Ustavující zasedání nově zvoleného městského zastupitelstva ve Veselí nad Moravou.
Noví místostarostové Veselí získali stoprocentní podporu. Kolář post obhájil

Jenže mimo jiné otázka jednoho místostarosty patří mezi ty sporné, v současnosti má totiž Kyjov místostarosty dva. „Pokud někdo takový návrh předloží v pondělí v osm hodin ráno v den jednání zastupitelstva, tak alespoň u nás to tak nefunguje, že je to možné bez dalšího schválit pouze na zastupitelské bázi. Jsme demokratické uskupení, které většinově o těchto záležitostech jedná a rozhoduje,“ reagoval Lukl s tím, že zmíněná dobrá vůle byla navíc podmíněna účastí zástupců navrhovatelů ve výborech města a komisích města.

Pro Kyjov navíc postupuje, jak doplnil lídr doposud koaličních lidovců Pavel Berka, také ve shodě s KDU i sdružením Kyjovjáci. Celkem tak disponují silou osmi zastupitelů. Mezi jejich požadavky patří například zřízení nového výboru, a to pro energetiku. Pro možný vstup do koalice pak požadují dva radní pro Pro Kyjov a po jednom by měli mít lidovci a Kyjovjáci. Vítězná Sedmadvacítka by podle jejich návrhu měla mít svého starostu, místostarostu a radního tak, aby poměr v městské radě byl čtyři ku třem. „Sice nám nabídli místostarostu i jednoho radního, ale odmítli jsme. Nemá smyl do rady vstupovat bez možnosti mít většinu. Tak jsme jim dali naši nabídku se dvěma radními Pro Kyjov, jedním KDU a jedním Kyjovjáci, tak bychom byli připraveni přijmout zodpovědnost za to, co se bude v Kyjově chystat. Na to ale Sedmadvacítka nepřistoupila,“ přiblížila jednání jednička kyjovských lidovců, kteří skončili ve volbách třetí.

Kyjovský start-up MYCO stal nejlepším tuzemským ekologickým a udržitelným projektem roku. Vítězové čtrnáctého ročníku soutěže si ocenění si převzali na slavnostním vyhlášení ve staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči.
Obaly z podhoubí jsou zlaté: ekologická cena zamířila do Kyjova

Zároveň se ale domnívá, že v plánované koalici Sedmadvacítky a ODS si potřebují ujasnit počty místostarostů a také obsazení těchto postů. „Přitom na jaře bylo odsouhlasenou z úsporných důvodů, že bude jen jednadvacet zastupitelů, sedm radních se starostou a jedním místostarostou. Jsou ale velké tlaky na to, aby bylo místostarostů víc, tedy minimálně dva,“ prozradil Berka.

O složitosti povolebních jednání mluvil před zastupiteli starosta už v pondělí večer. „Jednotlivá uskupení nepřistoupila na nabídku těch druhých. Aby se něco narychlo upeklo s podmíněnou podporou, nepovažuji za transparentní jednání vůči občanům města Kyjova,“ dodal Lukl, který je i náměstkem jihomoravského hejtmana. Druhé jednání nového městského zastupitelstva tak svolal na poslední říjnové pondělí do estrádního sálu kyjovského Městského kulturního střediska na sedmnáctou hodinu.