Přestože získali přes čtyřicet procent hlasů a k většině v zastupitelstvu jim chybí jeden mandát, obávají se stejně jako jejich voliči toho, že zůstanou téměř bez vlivu na vedení radnice. „Patnáctka by si zasloužila vést Ždánice, opravdu spousta lidí je volila. Trochu mě překvapilo, že získali jen sedm mandátů, předpokládal jsem, že jich budou mít aspoň devět. Každopádně by měli dostat šanci vést naše město, a dokázali by to. Libor Rybka je tím, kdo by mohl být starostou a kdo dostal nejvíc hlasů, navíc se může v Patnáctce opřít o lidi, kteří jsou velice kvalitní a navíc i mladí. Bylo by nespravedlivé, kdyby je odstavili a upekli proti nim nějakou koalici. To je podvod na voliče,“ řekl Deníku František Moric, který komentoval volební dění ve Ždánicích i na sociální síti.

Zmíněného scénáře se obává i samotná Patnáctka pro Ždánice, která se letos o hlasy voličů ucházela vůbec poprvé. Jak totiž uvedl její lídr, jednání se zástupci druhých v pořadí, tedy s Nezávislými pro Ždánice v čele se starostou Vladimírem Okáčem a místostarostkou Kateřinou Klapkovou dopadlo zcela jinak, než si představovali. Nabídku na starostu Rybku, lídryni Nezávislých coby místostarostku a dále poměrné zastoupení v radě totiž podle něj odmítli. A nejen to, představili pro Patnáctku nepřijatelný protinávrh. „Jedno místo v radě, ale bez lídra. Přitom z výsledku voleb jasně vyplynulo, že občané chtějí změnu ve vedení města,“ přiblížil sedmatřicetiletý Rybka s tím, že na základě současného vyjednávání a jednání ostatních stran Nezávislí, ODS, KDU-ČSL zvažuje Patnáctka kroky vedoucí k tomu, že by celá kandidátka mohla dokonce složit své mandáty.

Restaurace Westy v Hodoníně v Měšťanské ulici.
Ne, šéfe! Kvůli energiím končí v Hodoníně restaurace, kterou ocenil i Pohlreich

Lídři stávající koalice se ale ke stavu jednání nechtěli příliš vyjadřovat. „Zatím není uzavřené nic, takže nebudu poskytovat žádné informace,“ uvedl lidovecký předák a stávající radní Stanislav Trněný. Podobně reagovala také oslovená jednička Nezávislých Kateřina Klapková.

O něco vstřícnější byla lídryně občanských demokratů Simona Vachová. „Ještě nejsme v situaci, kdy bychom měli rozhodnutí. Máme před sebou pár týdnů do svolání ustavujícího zastupitelstva, ale ještě není všechno vyjednáno,“ řekla jednička ždánické odésky. A na přímou otázku, jestli preferuje koalici s vítěznou Patnáctkou nebo Nezávislými, jasnou odpověď nedala. „Všechno je pořád na stole. Momentálně bych se k tomu nerada vyjadřovala, protože je to ještě hodně čerstvé a nic není uvařeno,“ sdělila Vachová.

Ocenění aktivních strážníků, kteří stáli u zrodu hodonínské městské policie před třiceti lety.
Třicet let ve službě: Hodonínští ocenili zakladatele městské policie, podívejte

Předpokládaný termín ustavujícího zastupitelstva zatím ve čtvrtek z kanceláře starosty nezazněl. Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva obce svolává dosavadní starosta po uplynutí lhůty pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo neplatnost hlasování, která uplyne v pátek v šestnáct hodin. Od této doby se má ustavující zastupitelstvo konat do patnácti dnů ode dne uplynutí této lhůty, tedy v případě, že volby nebo hlasování někdo nenapadne. I pro ustavující zasedání platí povinnost, aby bylo svolá­no nejméně sedm dní přede dnem svého konání. Ve Ždánicích bude mít v novém patnáctičlenném zastupitelstvu nejvíce mandátů, a to sedm Patnáctka pro Ždánice. Pět zastupitelů bude mít doposud nejsilnější klub Nezávislých pro Ždánice, kteří ztratili dva mandáty. Dva zastupitelé zůstali ODS a jediného budou mít opět KDU-ČSL. V čele radnice je po dvě volební období lékař Vladimír Okáč, ten před osmi lety vystřídal ve funkci starosty Ivu Stafovou, bývalou reprezentantku a několikanásobnou světovou šampiónku v cyklistice. Ta ale už v letošních volbách nekandidovala.