Starostou vedené sdružení nezávislých kandidátů Pro Moravský Písek totiž skončilo ve volbách druhé se ziskem čtyř mandátů z celkových patnácti. Sociální demokraté procentuálně posílili a budou mít opět šest zastupitelů. „Na devětadevadesát procent stávající vedení končí a přijde nové uskupení včele s bývalou starostkou Hanou Habartovou, která se vrátí zpátky se svými koaličními partnery,“ uvedl současný starosta Leoš Filípek.

Výsledky voleb v Moravském Písku ZDE

Radniční koalici tak vytvoří s ČSSD, Nezávislí a Nestraníci. „Jsme moc rádi, že na nás lidé nezapomněli a že jsme získali prvenství. Počet hlasů i mandátů svědčí o tom, že si lidé přejí, aby se tato koalice vrátila,“ řekla lídryně vítězné kandidátky ČSSD a nezávislých osobností Hana Habartová.

Ta se má po domluvě s koaličními partnery vrátit po čtyřleté přestávce do funkce starostky. Místostarostou se stane Petr Merta, který získal mezi Nezávislými nejvíce preferenčních hlasů.

„Prioritou, na které jsme se shodli hned po prvním jednání o společné koalici, je ukončit veškeré snahy o povolení těžby štěrku u Uherského Ostrohu a ochránit zdroj pitné vody. Myslím si, že tak budeme naplňovat přání všech občanů Moravského Písku, a nejen jich,“ sdělila Hana Habartová, která je zároveň předsedkyní spolku Za vodu pro lidi, který se dlouhodobě zasazuje proti zmíněné těžbě. A to kvůli riziku pro blízký zdroj pitné vody pro sto čtyřicet tisíc lidí převážně z hodonínského okresu.

Starosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.
Koalice ve Veselí nad Moravou navazuje na hattrick s posíleným Kolářem

Zajímavostí voleb v Moravském Písku byl celkový úspěch sociálních demokratů. Jejich podpora v sousedních městech v Uherském Ostrohu i ve Veselí nad Moravou klesla natolik, že ztratili všechny mandáty v zastupitelstvu. Naopak v Moravském Písku posílili z 33 procent až na více než 38 procent hlasů. „Ukazuje se, že v menších obcích lidé nehledí tolik na stranu, ale prostě člověku věří, nebo mu nevěří,“ podotkla lídryně vítězné kandidátky.

Naopak v opozici v Moravském Písku zůstane starostou vedené sdružení nezávislých kandidátů, lidovci a Moravané. Komunisté vedení radním Stanislavem Chromým sice překročili pětiprocentní podporu, ale vzhledem k následnému přepočtu hlasů o svůj jediný mandát přišli. Dosluhující vedení ale ještě stihlo připravit žádost o dotaci kvůli přístavbě mateřské školky. „Budeme věřit tomu, že naše žádost bude úspěšná a dokážeme peníze na přístavbu zajistit. Je to společný problém, který ale nijak nerozděloval politické strany nebo sdružení,“ dodal Filípek. Stávající mateřinka totiž už kapacitně nestačí.