Lídr vítězného Sdružení nezávislých kandidátů se do starostovské funkce vrací po dvanácti letech. „Prvním neuvolněným místostarostou, statutárním zástupcem byl zvolen Michal Vajčner a druhým neuvolněným místostarostou Richard Macků,“ uvedla Lenka Gronská z tamního informačního centra.

První místostarosta Michal Vajčner je lídrem Hasičů Strážnice a ve volbách získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Druhý místostarosta Richard Macků z TOP09 vedl do voleb sdružení Strážnice srdcem s podporou Pirátů, které v zastupitelstvu reprezentuje Filip Chlud.

O obsazení městské rady se kromě starosty a dvou místostarostů se poděli ještě Václav Mikulka za vítězné SNK, Radim Vajčner s Borisem Gregorovičem za Hasiče a Vítězslav Pálenský z uskupení Pro Strážnici. Koalice se opírá o podporu třinácti zastupitelů. „Budeme se zabývat programovým prohlášením, ale myslím si, že podstatné věci jsou identické. Myslím si, že největším problém Strážnice je, že nám ubývá obyvatelstvo, nejsou stavební místa a není tady nabídka pracovního uplatnění,“ upozornil starosta na palčivé problémy, které nyní stojí před městem a jeho vedením. Připomněl, že od doby, kdy opustil vedení radnice, tedy za posledních dvanáct let, se počet obyvatel Strážnice snížil zhruba o pět set lidí. Jako druhý důležitý problém k řešení uvedl dopravní otázku. „První úkol před novým zastupitelstvem je, během měsíce se podívat na to, jak postavit rozpočet na nový rok,“ sdělil Ljasovský.

Naopak do opozice v pondělí večer zamířili jak lidovci s lídryní Renatou Smutnou, která opustila starostovský post po dvanácti letech, tak občanští demokraté vedení dosavadním místostarostou a někdejším poslancem Waltrem Bartošem. „Předsedou finančního výboru byl zvolen Jan Marek a předsedkyní kontrolního výboru členka opozice Marta Nováková,“ doplnila Gronská.