Voliči totiž ve více než šestačtyřiceti procentech hlasovali právě pro stále posilující Sedmadvacítku. Ta má nyní deset mandátů. „Děkuju všem, kteří přišli k volbám. Domnívám se, že je velmi důležité, aby lidé, kteří v daném městě žijí, se aktivně zapojovali do veřejného života. Takovou třešničku na dortu participace jsou volby. Děkuji za obrovskou podporu, která je zavazující a určitě je to dobrý předpoklad spolupráce i pro další čtyři roky,“ uvedl pro Deník Lukl.

Prohlédněte si výsledky voleb v Kyjově ZDE

Sedmadvacítka tak rozjíždí povolební jednání, a to už v neděli s ODS. Ta bude mít v novém zastupitelstvu jen současného radního Kamila Filípka. Vládní strana totiž skončila v Kyjově na pásce poslední. „Spolupráce s občanskou demokratickou stranou je v tuto chvíli asi nejzásadnější. Už před volbami jsme za obě dvě volební uskupení avizovali, že chceme i po volbách dál pracovat na koaliční platformě. Od dnešního dne se odvinou další možná jednání,“ řekl v neděli odpoledne lídr Sedmadvacítky. Jednání s ODS budou podle něj zásadní i pro další směřování možné spolupráce s ostatními volebními uskupeními.

Starosta Kyjova František Lukl
Sedmadvacítka s Luklem a Kuchařem ovládla Kyjov, prohlédněte si nové zastupitele

Právě vysoký volební zisk Sedmadvacítky je naopak jedním z volebních zklamání pro opětovného lídra nejsilnější opoziční formace Pro Kyjov Petra Valihracha. „Doufali jsme, že dohromady s ODS budou mít maximálně deset mandátů, aby vyjednávání byla zajímavější. Náš výsledek je v pohodě, i když samozřejmě každý doufá v lepší,“ svěřil se Valihrach.

Ten sice kandidoval tentokrát z druhé pozice, ale voliči rozhodli tak, že jednička kandidátky skončila až jako druhá náhradnice. Tah s ženou coby lídryní tak Pro Kyjovu nevyšel. Voliči totiž do zastupitelstva poslali jen samé muže. „Mrzí mě to,“ doplnil.

Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Kompletní informace o komunálních volbách najdete zde, stačí kliknout.Zdroj: DeníkNaopak doufá, že se ještě rozšíří opoziční řady. „Myslím si, že my, Kyjovjáci a komunisti jsme v jasné opozici, což je dohromady osm mandátů. V končícím volebním období měla opozice také osm, ale zastupitelstvo bylo sedmadvacetičlenné. U jednadvacetičlenného zastupitelstva jde ale o koaliční pokles. Byl bych moc rád, kdyby bylo ještě KDU s námi v opozici,“ přeje si lídr Pro Kyjova.

Sebevědomé kyjovské KDU-ČSL navíc procentuálně posílilo, byť získalo opět dva mandáty. „Přiznám se, že jsme si slibovali, že získáme třetí mandát. I přesto jsme posílili. Uvidíme, jak budou vyjednávání pokračovat. Jestli nás vyzvou, nebo nevyzvou,“ uvedl lidovecký lídr Pavel Berka.

Dosluhují městská rada funguje přitom ještě na koaliční půdorysu s vedoucí Sedmadvacítkou nezávislých, ODS i lidovců, které doplňuje ANO. To ale o víkendu v Kyjově nekandidovalo.

Starosta chce svolat ustavující zastupitelstvo v nejbližší možné době. „Někdy v druhé polovině října,“ sdělil Lukl.

Herzán David.
Možní koaliční partneři čekají v Hodoníně na jednání s vítězem

Kyjov sice nebyl před volbami ani zdaleka tak zaplavený předvolebními poutači jako třeba Hodonín. Přesto se umístění dvojice banerů některým kritikům radnice zrovna nezamlouvalo. Bývalý poslanec a pedagog Ivo Pojezný tak upozornil na baner s kandidáty vítězů u školy v Bohuslavicích. „Jakmile jsme dostali upozornění, tak jsme ho z prostoru před školou odstranili. Nemyslím si, že by to mohlo jakýmkoliv způsobem ovlivnit voliče. Máme pevnou voličskou základnu,“ dodal starosta s tím, že ke zmíněnému odstranění došlo zhruba týden před volbami.

Kyjovská Sedmadvacítka nezávislých měla své želízko v ohni i v senátních volbách. Místostarosta a hasič Antonín Kuchař skončil nakonec třetí. V komunálních volbách díky preferenčním hlasům dokonce druhý.