Následkem bylo odstoupení starosty, místostarostů i zbývající radních. Do čela radnice se následně dostal Erik Ebringer z Volby pro město, ale jen jako zastupitel pověřený pravomocemi starosty.

Před týden právě toto sdružení ovládlo komunální volby. „Přeju Erikovi, pokud se stane starostou, ať se mu daří, ať Bzenec zvelebuje a neházejí mu klacky pod nohy jako doposud. Je hlavně člověkem pro lidi. Nelíbilo se mi, že tohoto mladého člověka, uvrtali do vedení města a pak ho v tom nechali plavat samotného,“ svěřila se Bzenčanka Jana Kaudová. Poukázala tak na tu okolnost, že zastupitelé sice pověřili Ebringera od ledna pravomocemi starosty, ale ten neměl oporu v městské radě, ani od místostarostů. Ty totiž zastupitelé už vybrat a zvolit nedokázali.

Ve Bzenci volili zastupitele pověřeného funkcemi starosty. Erik Ebringer.
Bezvládí prozatím ukončeno. Bzenec povede architekt Ebringer

Na bzenecké poměry získala Volba pro město nebývalých pět z celkových patnácti mandátů. „Chtěl bych poděkovat všem Bzenčanům, že dorazili k volbám v tak hojném počtu. Myslím si, že dali najevo, jakým směrem chtějí, aby se zastupitelstvo poskládalo a jakým směrem se tím pádem bude Bzenec ubírat. Věřím, že se podaří seskládat koalici, která tomu přání a výsledku volby bude odpovídat,“ řekl devětadvacetiletý architekt a lídr Volby pro město coby kandidát na starostu Erik Ebringer.

Dále uvedl, že Volba jedná přednostně se stranami, s nimiž mají programovou shodu. „Věříme v konstruktivní atmosféru, takže nikoho neupozaďujeme,“ podotkl lídr vítězné kandidátky. Partnery do koalice ale musejí vítězové seskládat zřejmě především z uskupení, která získala po jednom mandátu.

Dá se očekávat, že to budou především ty, které podporují obnovu zámku v rukou města. Tedy občanští demokraté či Moravané s novým zastupitelem Petrem Kalnickým, který zastupoval místní iniciativu Obnova bzeneckého zámku a byl i zmocněncem pro přípravu referenda. Obnova městské zámku má dlouhodobou aktivní podporu i u hnutí Wonder Women ze Bzence, které postavilo ryze ženskou kandidátku a skončilo napoprvé hned na čtvrtém místě. „Jsme rády, že se konečně aspoň jedna žena dostala do zastupitelstva. I když jsme tajně doufaly, že nás bude víc, a to nejen z naší strany. Šlo nám o to vyrovnat síly v zastupitelstvu, což se nám sice nepodařilo, ale alespoň k tomu máme našlápnuto,“ řekla lídryně bzeneckého ženského hnutí a zakladatelka místního volnočasového centra Bzenecký klubík Irena Koukalová Uličná.

Areál bzeneckého zámku v srpnu 2022.
Zámek jako volební téma ve Bzenci: bezvládí po verdiktu obyvatel

Spolu s kolegyněmi navíc už v minulosti vystupovaly proti prodeji zámku a spolupracovaly tak s kandidáty vítězné Volby pro město, které už je také oslovilo k další spolupráci na radnici. „Líbí se mi směr, který si vytyčili, že by jim chtěli jít. A rozhodně jsou všechny holky z naší strany zásadně proti prodeji zámku,“ uvedla lídryně, která bude jedinou ženou v patnáctičlenném bzeneckém zastupitelstvu. To, které právě skončilo, bylo plné jen mužů.

Na druhém a také třetím místě naopak skončily kandidátky podporující bývalou koalici. Ty v těchto volbách ztratily po mandátu. Oslabení jsou i lidovci vedení posledním bzeneckým starostou Pavlem Čejkou. „Je potřeba přiznat, kdo vyhrál, a kdo prohrál. Je to vůle voličů, kterou je třeba respektovat. Skupina, která vyhrála, by teď měla začít plnit sliby. Osobně si myslím, že velmi obtížně splnitelné a s tím se musí srovnat. My jsme měli seriózní program, ukázali jsme, co jsme udělali za posledních dvacet let a nestavěli jsme žádné vzdušné zámky. Tvrdíme, že oprava zámku je pro město naší velikosti, velmi nerealistický a utopistický projekt,“ uvedl poslední místostarosta téměř čtyřiapůltisícového města Ivan Černý, který byl v minulých volbách vítězem preferenčního hlasování. Nyní ale očekává, že bude pracovat z opozičních řad. „Jakýkoliv smysluplný projekt budeme podporovat. A ty, které jsme rozdělali, jako fotovoltaiky na veřejných budovách, budeme chtít dotáhnout do konce,“ dodal Černý.

VÝSLEDEK VOLEB V BZENCI NAJDETE ZDE