Předchozí
1 z 5
Další

Danuše KřivákováDanuše KřivákováZdroj: Deník/Petr Turek

Danuše Křiváková, zakladatelka S-centra

Schválená obnova S - centra znamená, že zůstanou zachovány obě původní pobytové služby, domov seniorů i domov se zvláštním určením. Což je dobře, protože je morální povinností zřizovatele vrátit ,,domů" uživatele, kteří jsou už 14 měsíců umístěni většinou v nevyhovujících, provizorních podmínkách, nejen mimo Hodonín, ale někteří i mimo Jihomoravský kraj. Standardy pro obě služby vyhovovaly a byly splněny pro obě služby před tornádem. Není důvod, aby nevyhovovaly i po rekonstrukci, která může realizovat i drobné úpravy. A přesto bude rychlejší a násobně levnější než výstavba nového zařízení.

Areál S-centra v Hodoníně téměř 14 měsíců po tornádu.
S-centrum jako volební téma v Hodoníně: ve hře je obnova i stěhování do Rohatce

František NovotnýFrantišek NovotnýZdroj: Deník/Petr Turek

František Novotný, problematiku S-centra přiblížil zastupitelstvu jako první

Městské zastupitelstvo a vedení města má bezpodmínečně trvat na tom, aby S-centrum nadále provozoval Jihomoravský kraj. Dovybavil toto krajské zařízení a provozoval. Samozřejmě by páté a čtvrté patro chtělo důkladnou opravu. Služby by tady měly být zachované jako před tornádem. Samozřejmě s tím, že postupně by tady byli jen klienti ve třetím a čtvrtém stupni postižení. Rozhodně není řešením zavření ze dne na den, a za čtyři roky otevření v Rohatci.

Kompletní informace o volbách na Hodonínsku najdete ZDE

Jan DupákJan DupákZdroj: Deník/Petr Turek

Jan Dupák, právník Transparency International

O tom, jestli se bude S-centrum opravovat, prodávat, bourat nebo přestavovat na něco jiného, rozhodují krajští radní, případně zastupitelé. Do jaké míry kraj zohlední přání místních občanů je na politické odpovědnosti krajských představitelů, kterou hodnotí voliči ve volbách. Transparency International jako nevládní protikorupční organizace nemá zájem na prosazení kterékoliv konkrétní varianty. Požadujeme pouze to, aby toto rozhodnutí bylo založeno na odpovídajících podkladech. U půlmiliardové investice může rozhodnutí bez potřebných informací znamenat výrazné ztráty na veřejných prostředcích. O to více je alarmující, že krajské vedení ani po více než roce viditelně nemá žádný propracovaný plán a není jasné, podle čeho se vlastně rozhoduje.

Václav PoláchVáclav PoláchZdroj: Deník/Petr Turek

Václav Polách, ředitel S-centra Hodonína

Má to dva aspekty. První je vzhledem k ekonomice. Byl bych pro stavbu nového zařízení. Vzhledem k úsporám, nákladům na topení, spotřebě energií atd. Naše staré S-centrum nebylo moc vhodně energeticky úsporně řešené. Ve starých cenách se spotřebovalo za více než dva miliony korun. Do toho nepočítám vodné a stočné. Při dnešních cenách by to bylo minimálně sto procent nahoru. Otázka je, jak se nám podaří zhotovit a opravit světlík, u toho jsme už měli projekt, který by snížil jeho energetickou náročnost. Pořád ale máme nějakých dvacet tisíc kubíků prázdného prostoru, který musíme topit nebo chladit. Z toho důvodu bych byl možná pro stavbu nového. Ale S-centrum je moje srdcová záležitost, takže bych se strašně rád vrátil zpátky. Bylo tam krásné prostředí, kterého ale naši klienti už moc nevyužijí. Ale je tam také velká zahrada, kde byla možnost další rozšíření služeb, například formou komunitního bydlení.

Marek Šlapal, bývalý krajský náměstek pro sociální péči

Bude záležet na hodonínských zastupitelích, a na tom, jak přeloží voličům své představy. Domov seniorů totiž musí vyhovovat standardům a pokud by se teď opravoval, tak je jedinečná šance ho vylepšit. Podle mého názoru by byla nejlepší budoucnost jednoznačně a říkám to od začátku, opravit domov ke svému původnímu účelu a využít toho neštěstí k vylepšení kvality.