Změnu počtu ale zatím příliš neřeší pravidelný účastník kyjovských zastupitelstev Petr Weber, který si v minulosti zjišťoval i docházku volených zástupců ve svém městě. „Možná že nově bude pružnější jednání zastupitelstva, což ale není úplně podstatné. Je otázkou, jestli je větší výběr výhodnější. Důležitý je konkrétní člověk,“ říká Weber. Podle něj mezi hlavní otázky, které budou muset noví zastupitelé řešit, patří energetické zabezpečení města a jeho obyvatel.

Bývalý zastupitel i radní František Slabák by byl pro ještě výraznější zúžení zastupitelského sboru. „Radnici se nějakou dobu vyhýbám, na můj vkus je tam zastupitelů, radních a místostarostů až moc. Výplaty mají z peněz daňových poplatníků a přitom jim podstatné věci unikají. Prvořadé je řešení pracovních míst a bydlení, ale třeba stavební parcely v lokalitě Bukovanská zastupitelé neúspěšně řeší už dvaatřicet let,“ upozorňuje Slabák, který se zabývá právě oceňováním nemovitostí.

Početní vývoj kyjovského městského zastupitelstva si stále výborně pamatuje bývalý starosta Jan Letocha. „Kdysi jsme mívali třicet zastupitelů, pak kvůli změně zákona, který neumožňoval sudý počet, jsme přešli na třiadvacet a na sedmadvacet s devíti radními. Teď bude jednadvacet, což je téměř stejné jako třiadvacet. Na počtu ale nezáleží, je důležité, aby v zastupitelstvu byli dobří lidi,“ připomíná už nekandidující někdejší starosta, který krátce před volbami oslaví už dvaasedmdesáté narozeniny.

Před obyvateli Kyjova a jeho místních částí tak o zářijovém volebním víkendu stojí hlasování o obsazení nejmenšího městského zastupitelstva po sametové revoluci budou. O rázném snížení počtu rozhodli dosluhující zastupitelé v dubnu tohoto roku, a to s odůvodněním, že škrtnutí šesti volených zástupců má pro město znamenat provozní úspory ve výši 750 tisíc korun ročně.

Podívejte se, kdo chce být starostou v Kyjově. Klikněte ZDE

Za snižováním počtu zastupitelů mohou stát i další důvody. Těmi může být náročnější shánění dostatečného počtu lidí na kandidátky nebo jak připomněl po kyjovském hlasování brněnský politolog Michal Pink, tak i možné posílení budoucích vítězů voleb. „Do zastupitelstva se pak nemusí dostat ani strana se ziskem 5,5 procenta. Snižováním počtu kandidátů na kandidátních listinách, podle toho jak dopadnou volby, zvyšujete přirozený volební práh,“ upozornil politolog na úskalí volebního systému.

Pohled do historie

I když první písemná zmínka o Kyjově pochází z roku 1126, území, na němž se v současné době město rozkládá, bylo osídleno již v pravěku. Do roku 1539 patřil Kyjov klášteru Hradisko u Olomouce. Dostalo se mu ho darem od údělného olomouckého knížete Václava. Jediným důvodem jistě nebyla spása duše Václavova strýce, jak se praví v darovací listině, ale i přání mnichů získat lokalitu, kde by se dalo pěstovat víno.
V roce 1284 dal král Václav II. souhlas k opevnění Kyjova. Palisádou, valem a vodním příkopem bylo ohrazeno náměstí a přilehlé ulice. Ve 14. století byl Kyjov poprvé zastaven a během následujících dvou stoletích se zde vystřídalo několik zástavních pánů. V roce 1515 udělil Vladislav II. Jagelonský Kyjovu právo pečetit červeným voskem a v privilegiu, vydaném u této příležitosti, je Kyjov poprvé nazýván městem.
Zdroj: město Kyjov

Předvolební reportáž z Kyjova. | Video: Deník/Petr Turek

Kompletní informace o volbách na Hodonínsku najdete ZDE

Zastupitelstvo Kyjov
* volby 1990: 30 zastupitelů
* volby 1994 a 1998: 23 zastupitelů
* volby 2002, 2006, 2010, 2014 a 2018: 27 zastupitelů
* volby 2022: 21 zastupitelů

Nejpočetnější zastupitelstva v okrese Hodonín v současnosti
* 31 zastupitelů: Hodonín
* 27 zastupitelů: Kyjov
* 21 zastupitelů: Veselí nad Moravou, Dubňany, Strážnice a Rohatec

close Redaktor Hodonínského deníku Rovnost Petr Turek. info Zdroj: DENÍK zoom_in Redaktor Hodonínského deníku Rovnost Petr Turek. Předvolební reportáž Deníku: Proč právě Kyjov?

Kyjov je tradiční správní centrum celého Kyjovska. Nad samotným městem se nachází největší nemocnice hodonínského regionu. Právě tady se také rodí většina obyvatel Hodonínska.Doposud disponoval Kyjov druhým nejpočetnějším zastupitelstvem v regionu. Se sedmadvaceti zastupiteli se vyrovnal v tomto ohledu i Břeclavi. Letos na jaře se ale kyjovští zastupitelé odhodlali ráznému škrtu tím, že rozhodli pro nové volební období zúžit zastupitelstvo na jednadvacet členů. Tím se Kyjov zařádí početně po bok stejně široké samosprávy ve Veselí nad Moravou, Dubňanech, Strážnici a zhruba třetinovému Rohatci. Přes výrazné seškrtané kandidátní listiny se paradoxně snížil účastníků voleb na ještě uskupení, a to bez nejsilnější sněmovní strany. Tedy ANO 2011.

Petr Turek, redaktor Hodonínského Deníku