„Hlavním tématem letošního ročníku jsou včelí produkty a kov jako takový,“ informoval programový pracovník Národního ústavu lidové kultury Zdeněk Bobčík. Nejen školní skupiny se dozví jak zpracovat vosk či jak se stáčí med.

„Během prohlídky bude k dispozici i skleněný úl a připravena bude také ukázka odchytu divokých včel,“ doplnil Bobčík.

První dny programu Abecedy řemesel, tedy čtvrtek a pátek, jsou už tradičně určeny školním výpravám a různým skupinám. V sobotu se skanzen otevře veřejnosti.

„Pro děti budou připraveny také zajímavé hry nebo pracovní dílny. Řemesla předvedou výrobci. Naší snahou je děti maximálně zapojit a umožnit jim přímou zkušenost a kontakt s výrobní činností a materiálem,“ píše se na webových stránkách ústavu.

A že mají školy o programy skanzenu zájem, svědčí počet přihlášených. Podle Bobčíka se tentokrát do skanzenu podívá přes tisícovku dětí. „Zatím jich máme nahlášených dvanáct set. Většinou jde o děti z Frýdku–Místku, které jsou v regionu na školách v přírodě,“ přiblížil.

Pořad, který je zaměřený na ukázky rukodělné výroby, řemesel, prací a činností spojených s tradičním hospodářstvím každým rokem přiláká také návštěvníky ze zahraničí. Kromě Slováků do Strážnice jezdí také lidé z Rakouska.

V sobotu je akce určená veřenosti. „Program bude rozšířený o jarmark, kde budou také ukázky řemesel. K zakoupení budou ale například také výrobky z kozího mléka,“ doplnil Bobčík.