„Navazujeme na loňský úspěšný multikulturní projekt Hodonín – brána poznání cizích kultur a na Arabský večer, který se v jeho rámci konal. Měl velký ohlas nejen u návštěvníků, ale i ze strany lidí, kteří se cizími kulturami zabývají,“ řekla ředitelka Masarykova muzea Irena Chovančíková.

Během programu se představili především lidé pocházející z různých afrických zemí a žijící v České republice. S nimi hráli pochopitelně také čeští muzikanti. Vystoupení zorganizovala Poradna pro integraci. „Cizincům poskytujeme sociální a právní servis a ve spolupráci s jejich komunitami děláme podobné etnické akce a snažíme se tak představit jejich kulturu české veřejnosti,“ řekl zástupce poradny Jan Kubíček.

Celý program zahájil seminář afrických tanců a po něm následoval bubenický workshop s Papisem Nyasem.

„Oba semináře se mi líbily. Ten bubenický byl navíc zadarmo a přestože trval kratší dobu, byl stejně intenzivní,“ řekla návštěvnice Afrického večera Světlana Poláchová.

Zdarma byl ostatně celý program, včetně ochutnávky afrických specialit a prohlídky výstavy soch ze Zimbabwe. Vše doplnila ještě ochutnávka afrických čajů a pletení afrických copánků.

Lektorka afrického tance Simona Prokůpková předvedla svůj temperament také na pódiu s kapelou Tshikuna. „Je to hodně o momentální energii, ale jsou tam i nacvičené prvky a některé docela striktní pravidla,“ řekla Prokůpková o divokém africkém tanci.

Dalšího účinkujícího Elvise Kititiho a skupinu Tshikuna znají už návštěvníci loňského Arabského večera. Po jejich elektrickém afropopu přišla řada opět na bubny. Skupina Les Grands Tam-tam d´Afrique je složena z rodáků z Konga a Angoly. Ti kromě národní hudby předvedli i své lidové oděvy a malování vycházející z tradice. „Jezdíme po školách a představujeme naši kulturu, protože jsme zjistili, že děti toho moc o Africe nevědí,“ řekl člen kapely Frederico Kisadi.