„Vzácné archiválie města Hodonína vystavujeme jen zcela vyjímečně. K vidění budou královské a císařské listiny psané na pergamenech, ale také pečetidla, neboli typáře,“ nalákal na jedinečnou příležitost ředitel Okresního archivu v Hodoníně Jiří Mráka.

Mezi středověkými originály se podle něho objeví i takové lahůdky, jakou je například listina z roku 1228.

„Tou královna Konstancie povýšila tehdy Hodonín na město,“ vysvětlil ředitel archivu. Vystavované královské a císařské pergameny psané na jemné jehněčí kůži se tentokrát budou týkat rodu Lucemburků, Jagellonců a Habsburků.

„Vystavíme také listiny, které dokládají nejrůznější městská priviligia. Jedná se o práva, jež Hodonín získal ve středověku nejen jako město královské, ale i poddanské v roce 1512,“ uvedl Mráka.

Mezi ta patřilo nejen právo nálevu vína, vařit pivo či právo mílové, ale především právo pořádat ve městě výroční trhy.

„Kromě listin na pergamenu bude k vidění také vzácná katovská listina z počátku 17. století,“ vyzdvihl další unikát Mráka. Z ní se archiváři a historikové dozvídají, že se tehdy Hodonín dohodl s dalšímu osmi obcemi na společném vydržování kata.

„Toho si totiž v té době zapůjčovali z královského města Skalica,“ vysvětlil Mráka.

Jednodenní výstavu vzácných archiválií si milovníci historie mohou prohlédnout od 10.00 do 17.00.

„Poté bude následovat moje přednáška nejen o listinách, historii Hodonína, archivní práci a o všem, co se k ní váže. Budu také rád odpovídat na otázky veřejnosti,“ pozval ještě na čtvrteční výstavu a odborný výklad ředitel Mráka.

Loni mohli návštěvníci zhlédnout výstavu vzácných listin z archivu města při příležitosti podzimního koncertu vážné hudby v historických kostýmech.

Výstava archivních pokladů zaznamenala takový zájem ze strany veřejnosti, že její pomyslnou branou prošla údajně až tisícovka návštěvníků.