Čím dál více obcí připravuje o vánočním čase živé betlémy. Snaží se tak přenést do ulic nejen sváteční atmosféru, ale také vánoční zvyky či připomenout historii. Ve většině případů se tradice ujímají dětské folklorní soubory. Letos si živý betlém připravili například lidé v Hovoranech, Hroznové Lhotě, Mutěnicích, Kostelci či Násedlovicích.

„S tradicí jsme začali už v roce 1994. Po deseti ročnících jsme ale usoudili, že náročnost příprav je příliš velká, proto od té doby máme živý betlém vždy jednou za dva roky,“ řekla za skupinu organizátorů z Hroznové Lhoty Jitka Pavlicová.

Na tamní slavnost se sjíždějí zástupci všech obcí spadajících pod hroznolhotskou farnost. V kostýmech proto bývá vždy kolem stovky účinkujících včetně starosty a jeho rodiny. Kromě tří králů si historické oblečení shání každý sám. Marii a Josefa pravidelně ztvárňuje některý z manželských párů farnosti i s dítětem coby Ježíšem. Letos se role Ježíška zhostila pětiměsíční Zuzanka Falešníková z Kozojídek.

Doménou Hroznové Lhoty bývá i přítomnost živých zvířat. Letos se spasiteli poklonila telátka, kozy a nově i oslík, průvodu se pravidelně účastní i pes pana faráře.

V Rohatci se zvyku ujali školáci „Děti se učí koledy a vypráví si o Vánocích. Díky živému betlému jsou vtaženy přímo do děje. Škola se tak snaží udržovat vánoční tradice v obci,“ řekl ředitel rohatecké školy Zbyněk Andrýsek. Poprvé se tohoto zvyku ujali letos v Kostelci. Tam se pásma připomínajícího historii ujal dětský soubor Hýselánek. Na první živý betlém v obci se přišlo podívat několik stovek místních i lidí ze sousedních vesnic.

„Měli bychom v tento den také spolucítit s dětmi, které trpí chudobou. Proto je možné přispět do kasičky, vedle Betléma. Peníze odešlu do působiště mého kolegy ze studií, který je nyní v jedné vesničce na Haiti,“ vyzval na kostelecké návsi farář Svatopluk Pavlica. Diváci pak nastřádali více než sedm tisíc korun.