Poslední rozloučení s nezapomenutelným hudebníkem se uskuteční ve čtvrtek po poledni v jeho rodných Dubňanech. „Jeho hlavním přínosem byl tvůrčí um. Byl velice dobrý skladatel. Myslím si, že řada lidí ani neví, že složil písničky, jako jsou Tohle je ráj nebo Modrý pondělí. Byl takovým jihomoravským Jirkou Schelingerem,“ říká Robert Mráka, zvaný Mrak, současný zpěvák ExArgemy.

Skupiny, která v roce 2008 vznikla z bývalých členů Argemy. A Bobr si ale ani později nenechal ujít vystoupení kamarádů. Navíc byl i u vzniku ExArgemy. „Když jsme měli koncert, tak se na nás většinou přišel podívat. Jako starého člena kapely jsme ho zavolali na pódium a dali jsme si s ním dvě či tři písničky,“ vzpomíná Mráka.

Do hudebního nebe odešel Zbyněk Bobr Horák.
Do hudebního nebe odešel Zbyněk Bobr Horák. Zakládající člen Argemy

Nejen Argema, ale také oblíbená hudba a kapely ho propojily se Zbyňkem Horákem už mnohem dřív. „Poprvé jsem se s ním setkal, ještě když jsem byl na učňáku v Dubňanech na rockfestu. Od té doby byl mým vzorem,“ vzpomíná rocker, mezi jehož nejoblíbenější kapely patří stejně jako u Bobra Iron Maiden.

Už patnácti letech snil Robert nejen o koncertu zmíněné metalové legendy, ale také být za mikrofonem u Argemy. „V té době to ale nešlo. Zpíval Zbyňa, který byl kapacita,“ smeká jeho pozdější nástupce.

Po dvaceti letech stará Argema znovu ožívá pod názvem ExArgema.
Nájezd Velkých Moravanů hlásí ExArgema

Vzpomíná také na Horákův smysl pro humor i peprnější slovník, a také na to, že mezi jeho nejoblíbenější nápoje patřil rum. „Hodně muzicíroval po hospodách. Když ho tady někdo zahlédl a přinesl mu kytaru, tak pak v lokále zahrál své skladby. Třeba na přání Vyznání nebo Mámu,“ říká Mráka s tím, že v poslední době už Bobr příliš nekoncertoval. „Byla velká škoda, že ho zvláště v poslední době velice ničil alkohol,“ podotýká zpěvák ExArgemy.

Ta na konec srpna chystá koncert, kde mají zaznít především písničky, které zpíval Bobr. Z původní sestavy legendární Argemy zůstává u ExArgemy kytarista a zakladatel Stanislav Borovička a manažer a textař Karel Holomáč.