Art mlýn v Bohuslavicích u Kyjova pořádá v neděli 16. srpna třetí ročník interaktivního folklorního festivalu Mlýnské kolo s bohatým programem. Mužský sbor z Věteřova, Ženský sbor z Vracova, Muzika Marýnka z Vracova, Vacenovští mlatci, Ženy z Ježova, Mužský sbor ze Želetic, Cimbálová muzika Babí lom nebo David Buton z Anglie vystoupí v odpoledním programu v prostorách Art mlýnu.

„Letošní ročník bude trochu jiný než předchozí dva. Do programu chceme zapojit i diváky, kteří si s námi budou moci například zazpívat nebo i jinak vystoupit. Nechceme, aby to byl festival, kde divák musí hodinu nečinně sedět,“ uvedla spolumajitelka mlýna Eva Abramuzskinová-Pavlíková.

Ve dvě hodiny odpoledne se návštěvníci mohou podívat na ukázky kovářského řemesla, následovat bude program samotného festivalu.

„Letos jsme sice nedostali žádnou dotaci, ale lidé chtěli, aby se to uskutečnilo, tak se do toho pouštíme znovu. Určitě by bylo dobré, kdyby se z toho stala tradice,“ uvedla Abramuzskinová-Pavlíková. Art mlýn Bohuslavice byl nově otevřen manžely Abramuzskinovými před dvěma lety. Tento historický objekt nabízí pestré umělecké vyžití jako například galerii, ateliér, prodejnu dárkových předmětů a neméně prohlídku samotného vodního mlýna.

Kromě festivalu bohuslavický mlýn spolupracuje s občanským sdružením V Karanténě i na novém průvodovém divadle. Projekt Mašíruju na Francúza – Bohuslavské legendy je environmentální představení, na kterém se budou podílet obyvatelé Bohuslavic a další zájemci.

„Podívaná se uskuteční 29. a 30. srpna po celé obci,“ řekl Petr Jan Kryštof z občanského sdružení V Karanténě.

Jednotlivé příběhy budou herci ztvárňovat na místech, kde se skutečně staly. Pokud se tedy děj odehrál u kostela, bude se hrát před ním. Poté se průvod s účinkujícími i diváky přesune zase jinam, do jiného místa i času.

„Pomáhají nám hodně také lidé z Kyjova, například hudebníci,“ řekl další z organizátorů Jan Orava.

Na začátku vyhlásil Art mlýn Bohuslavice výtvarnou soutěž pro děti s názvem „Babička vzpomíná“. Malí školáci měli namalovat obrázek na téma, co se kdysi stalo v obci. Náměty čerpali z vyprávění svých prarodičů. Hotová dílka následně vystavili v prostorách mlýna. Z toho vznikl nápad historické divadelní podívané.

Cílem projektu podle Evy Abramuszkinové-Pavlíkové není ani tak zkoumat historii obce, jako hlavně zapojit tamní obyvatele.

Zjistit podrobněji, co se kdy v Bohuslavicích odehrálo však nebylo až tak jednoduché. Organizátoři sbírali materiál už od začátku roku. „Narazili jsme na problém, jak se k těm lidem dostat. Začala jsem s knížkami o Bohuslavicích od Ljuby Heimrichové. Z nich se dá také hodně vyčíst. Podařilo se nám i zkontaktovat bývalou majitelku mlýna, která nám povykládala, jak tady žili, když byla malá, a dala nám typ na další pamětníky,“ řekla Petra Kovářová z OS V Karanténě.

Autorka: Barbora Lahová