Hráli jste tady poprvé?
Janíček: Spíše jsme byli na Horňácku. Hráli jsme ale v Hodoníně. Ve Strážnici jsme myslím poprvé.

Hrajete raději na Slovácku, než třeba v Plzni či Ostravě?
Brabenec: Hraje se nám dobře jak v Ostravě, tak na Slovácku. Nejlepší publikum je na Ostravsku. Ale i tady na Slovácku, v Uherském Hradišti je docela dobré. Nejblbější byl ten starý underground. Chtěli, abychom pořád hráli to co před třiceti, čtyřiceti lety. Říkáme jim, že už hrajeme něco jiného. Ale oni celý koncert skandují, že chtějí Francovku a přitom si nevšimnou, že hrajeme třeba Pašije.

Vybíráte si raději novější skladby, než ty starší?
Brabenec: Myslím si, že je hrajeme tak půl na půl. Jednak abychom uspokojili ty dědky a jednak abychom předvedli mladým to, že jsme připravili také něco nového.

Co si myslíte, že na vaše koncerty táhne mladé? Viděl jsem tady i holky, které mají šestnáct či osmnáct let…
Brabenec: Prostě jsme pěkní kluci (smích). Ne. Občas se stane, že přijdou do šatny s tím, že jim dědeček říkal, ať se na nás jdou podívat.
Janíček: Taky se o nás učí ve škole. Tak je zajímá, co je to vlastně za hudbu. Je to podezřelé, že nás mají ve skriptech a my ještě existujeme.

To jste asi sotva čekali, že se dostanete do čítanek a skript…
Brabenec: Je to strašné, jako když vás předčasně pohřbí.
Kabeš: Ti mladí se ještě budou ptát, jestli jsou to staří Plastici, nebo revival. Někdo ani nevěří, že jsme ti původní Plastici (úsměv).

Setkali jste se už někdy s vaším revivalem?
Kabeš: Ano, v Chicagu a dokonce jsem si s nimi zahrál.
Janíček: Pak jsme na revival narazili ve Štůdlově. Ale ten revival se tak opil, že ani nehrál. Měl hrát až jako poslední, ale ve čtyři ráno byli všichni tak opilí, že už nehráli.

Co máte před koncertem nejraději? Čím se posilňujete?
Janíček: Jsem nejraději, když se nikdo ničím neposilňuje, aby pak koncert nedopadl špatně (úsměv).

Máte raději pivo, nebo víno?
Kabeš: Začíná se to přesunovat. Kdysi jsme byli všichni pivaři. Ale najednou se pivo začínalo vytrácet a oblíbili jsme si vínečko.
Janíček: Mluvíš o sobě… (směrem na Kabeše). Rozhodně ale nehulíme marijánku.
Brabenec: Za čtyřicet let existence jsme vyhulili čtyři jointy. Nyní stihnete víc na střední škole za týden. Dřív jsme pili desítku pivo a rum. Pak jsme přešli na myslivce.

Hrajete ale i skladbu Francovka. S ní máte nějaké zkušenosti?
Janíček: Tak to je báseň od Egona Bondyho. My francovku nepijeme. Ale chicagští Plastici měli francovky a pili je.
Brabenec: Francovku jsem zkoušel, ale to má pak člověk plná ústa éteru nebo čehosi. Je to ale docela hezká básnička.
Janíček: Nezkoušel jsem ji, je ale asi lepší než okena. My nejsme nějací bojovníci proti drogám. Bondy měl možná francovku vyzkoušenou, ale těžko říct.

Kde po tolika letech hraní a textařské práce ještě berete pro nové skladby inspiraci?
Brabenec: V životě. Člověk by se měl dívat kolem sebe a vidět situace, které tady jsou. Neposuzovat je, ale snažit se absorbovat a třeba z nich něco vznikne a najde něco dobrého. Jinak by člověk jen od rána seděl u kořalky a posílal všechno do prdele. To ale není cesta.

Když se snažíte najít v životě pozitivní situace a věci, co se vám tedy nejvíc líbí?
Brabenec: Mně se líbí ženské.
Janíček: Pěkná muzika.

Jaká se vám líbí hudba?
Janíček:Líbí se mi takové okrajové záležitosti, když hrají mladí nadaní skladatelé.
Brabenec: Rád chodím na klasiku, ale když jsou tam samé housle, tak mě to štve. Když jsou tam dechy, tak jsem ten večer hodný (úsměv).

V sedmdesátých letech jste hodně štvali režim vy. Kdo štve nyní vás?
Brabenec: Nejsem překvapený z toho, co se tady děje. Nebyl jsem takový optimista, který by si myslel, že se tato společnost najednou promění. Spousta věcí se prošvihla. Průser je v tom, že šmejdy, kteří jsou v každém národě, v každé společnosti, u nás nikdo netrestá. Havel se svojí partičkou viděl základní naivní myšlenku v tom, že tady bude Forum Romanum, Občanské fórum, které nebude patřit žádným posraným stranám. Nakonec ale stejně do něj vnikly ty posraný strany, jejichž programy stojí za hovno. Jsou v nich prospěcháři a hajzlové, kteří si z lidí dělají srandu. Ve světovém politologickém slovníku najdete defenestraci, což je slovo od nás. Jednoho dne pak přijdeš za tímto úředníkem a řekneš mu, už mě štveš a letíš skrz okno. Tak v této situaci jsme. Protože jsou to takoví hajzlové a šmejdi, že to normální člověk nemůže strávit. Když si člověk přečte noviny, tak v nich najde, že někdo ukradl čtyři miliardy a odpustili mu je. To je špatný příklad pro lidi, kteří žijí v malých domcích. Ti si pak řeknou: ukradnu si milion nebo i míň a oni mi to odpustí, což je nejsmutnější.

Žil jste i v Kanadě. Byli tam podle vás lidé jiní?
Brabenec: V Kanadě jsme Kanaďanům nadšeným pro socialismus říkali, že kdyby jim tady zavedli socialismus padesátých let, tak tady do dvou let nemají pšenici a za další dva roky ani dřevo.

Některé dřívější texty máte od Egona Bondyho, jak trefné je podle vás jeho scifi?
Brabenec: Bondy byl misionář a občas se dokázal obrovsky strefit. Vzpomněl jsem si na něj na začátku devadesátých let, kdy začala balkánská válka. V roce 1978 měl u mě doma přednášku, jak je to na Balkánu nábožensky a etnicky napínavé. Za poslední dekády to byl nejdrastičtější a nejdůležitější konflikt v Evropě, který se stal. A Bondy to částečně předvídal.

V zahraničí zpíváte anglicky nebo česky?
Janíček: Anglicky jen minimálně. Předem ale posluchačům řekneme, o čem píseň bude.
Brabenec: Kdysi jsme se s dcerou dívali na televizi a ona se mě ptala, proč ty české kapely zpívají anglicky. Kdybych neměla české rodiče, tak bych jim nerozuměla. Nějaká česká kapela pak hrála v New Yorku a zpívala anglicky. Pak mluvili s kritiky, a ti se ptali, jak je možná, že čeština je tak podobná angličtině. Občas bylo i něčemu rozumět.

Členové PPU
Vratislav Brabenec basklarinet, altsaxofon, klarinet, zpěv (od 1972)
Josef Janíček klávesy, zpěv (od 1969)
Jiří Kabeš viola, zpěv (od 1970)
Joe Karafiát kytara, zpěv (od 1997)
Eva Turnová baskytara, zpěv (od 2001)
Jaroslav Kvasnička bicí (od 2009)