Dean Brown. Kytarový mág z Ameriky, který vystupuje od svých třinácti let. Letos jede po českých, moravských a slezských městech jazzové turné s Pavlem Rybou. V České republice není ale poprvé. Vystupoval zde už například s Davidem Sanbornem, The Brecker Bros., Billy Cobham, Georgem Dukem a dalšími. V průběhu své kariéry se rovněž podílel na třech albech, které byly oceněny cenou Grammy.

Na kytaru hrajete od třinácti let. To je dlouhá doba. Pořád vás to baví?
Jistě, nehraji pro peníze. Je to o tom, jak si vydělat na živobytí, ale jsou mnohem lepší cesty, jak vydělat peníze, než hraním hudby. Když hraji, nebo poslouchám hudbu, psychicky i fyzicky se přeměním a na tomto pocitu jsem totálně závislý.

Proč jste si vybral zrovna kytaru? Při vašich cestách jste nikdy nenašel jiný hudební nástroj, který by vás zaujal víc?
Moje matka byla jazzová zpěvačka a můj otec byl u armády. Když jsem byl mladý, opravdu jsem se nezajímal o to dělat jednu z těchto věcí. To je pravděpodobně důvod, proč jsem začal tak pozdě, ve třinácti letech. Shodou okolností, jeden z matčiných aranžérů hrál na kytaru a já jsem ho měl velmi rád. Ukázal mi pár věcí, ale můj zájem byl pouze příležitostný, a to až do doby, kdy jsem později slyšel Jimiho Hendrixe. Jeho hudba byla svěží a odvážná. Vztah k ní jsem našel okamžitě. Později jsem si uvědomil hluboký vliv blues na jeho mistrovský rytmus kytary, kterým jsem dodnes posedlý. Nedávno jsem při nahrávání hrál na basovou kytaru. Nejsem virtuos, ale vím, jak to udělat, aby to dobře znělo. Teď si říkám, že jsem se mohl víc věnovat klavíru. To je totiž výborný nástroj pro psaní a komponování.

Kolik kytar máte?
To je různé. Přichází a odchází. Nejsem sběratel. Myslím, že na kytary by se mělo hrát a ne je hromadit. Právě teď mám asi deset. Možná se zdá, že je to dost, ale každá má jiný účel.

V České republice nejste poprvé. Hrál jste tu už s Billem Evansem, Sandbornem, ale také s vaší vlastní kapelou. Teď jedete turné s Pavlem Rybou. Kde jste ho potkal a jak vaše spolupráce začala?
Byl jsem v České republice mnohokrát s vlastní kapelou, The Brecker Bros, s Marcusem Millerem a s jinými lidmi, které jste vzpomněla.
S Pavlem jsem se párkrát potkal v ČR v průběhu let a o spolupráci už mluvíme pět let. Nakonec byl Pavel ten, který spolupráci rozjel, a z hraní jeho hudby a spolupráce s jeho muzikanty mám teď velké potěšení.

Jaká je s Pavlem spolupráce?
Hrajeme hlavně jeho hudbu, o které si myslím, že je opravdu otevřená, vřelá a svěží. Ale Pavel je pro hrát i mou hudbu, proto i tu včleňujeme do sestav. Myslím, že ta kombinace funguje vcelku dobře.