Neopakovatelným zážitkem byly opět pro návštěvníky i účastníky víkendové Horňácké slavnosti. Navštívily je tisíce lidí. Přestože meteorologové před víkendem strašili, počasí pořadatelům vyšlo jako na objednávku. Mezi klasické režiséry pořadů se letos dostal nováček: Olga Floriánová. Se svým počinem A ty svatý Antonínku aneb Horňáci na púti slavila úspěch.

„Nejvíc mě letos zaujal pořad o pouti ke svatému Antonínku. Ten byl skutečně výborný. To je podle mě cesta, kam by se dramaturgie slavností měla ubírat,“ vysekl poklonu „adoptovaný Horňák“, známý zpěvák a herec Ondřej Havelka. Ten si nenechal ani letos slavnosti ujít. „Bylo to prosté moderace, provázané písněmi i dialogy. Tak by to mělo vypadat, aby to bavilo lidi. Zábava s moderátorem, to není ono,“ vysvětlil své hodnocení Havelka a dodal, že pokud se nic nestane, na Horňácko za rok přijede znovu. Někteří přátelé prý o něm už říkají, že je Horňák.

Také další pořady nabídly návrat v čase a připomenutí tradic v podobě, jaké se jinde diváci nedočkají. „Mám pocit, že lidi, kteří chtějí přijít, nepřijíždějí kvůli komerci, ale proto, že stojí o autentický surový folklor, a ten na slavnostech pořád nalézají, protože tam opravdu nepouštíme jiné prvky,“ vysvětlila ředitelka programové rady slavností Maryna Pavlincová.

Neotřelým připomenutím tradičního života nejen na Horňácku byl například pořad Antonína Vrby. Pozval si své hosty do jednoho z místních domů, na Fňukalovo, na kus řeči a pár písniček. Společně vzpomínali na staré časy a povídali si tak, jak tomu bývalo, než opanovala domácnosti televize.
Ani letos se nezapomnělo na jubilanty. Pocty se ve vlastním pořadu dostalo místní pěvecké legendě Anně Kománkové, která letos slaví osmdesát let. Čtyřicet let zase oslavil soubor Velička spolu s pětatřicátým výročím Lipovjanu. I jejich oslava se vydařila.

„Jenom doufáme, že nebude pršet,“ zoufal si před slavnostmi Jan Kománek ze souboru Velička. V neděli večer si na kuželovském mlýně mohli všichni společně oddychnout. Kromě pár kapek se na účastníky po celou dobu slavností smálo slunce.