„Dostaly  jsme nabídku od místního mužského sboru, že nám projekt zafinancují. Navíc jsme dobře generačně, hlasově i povahově sladěné," vysvětlila počátek myšlenky členka scholy Barbora Špirudová. Po dva dny zpěvačky natáčely v místní tělocvičně, která je pokrytá koberci a obložená dřevem. „Pro nahrávání se výborně hodila. Navíc jsme nemusely cestovat daleko. V našem počtu by to bylo i složité," poznamenala Špirudová s tím, že část cédéčka dotáčely v hudebním studiu Vojty Herky.

Dívky se na natáčení vrhly s chutí, podle jedné ze zpěvaček Soni Gloznekové nasbíraly spoustu zkušeností. „Dozvěděly jsme se hodně o zpěvu, například jak si rozcvičit hlasivky. Nejsme profesionálky, za každou radu jsme tedy vděčné," vysvětlila Glozneková.

Název díla je symbolický, odkazuje na původní název scholy Pampeliška. „Každá pampeliška dozrává tak jako náš sbor. A její chmýří, nazývané pápení, se díky větru rozletí do všech stran. Na to název také odkazuje. Že se každá rozletíme pryč. Říká se totiž, že dívka má být ve schole, dokud se nevdá," uvedla Špirudová.

Tvarožnolhotská schola pod vedením Terezy Uřičárové má dvacet členek různých věkových skupin, ale ani jednoho muže. „Klukům se nebráníme, dokonce s námi dříve i nějací zpívali. Většinou ale dělají spíše ministranty," podotkla Špirudová.

Dívky nacvičují každou sobotu. Když je potřeba i častěji. Vystupují hlavně na mších nebo akcích obce. „Dříve jsme koncertovaly i na festivalu Na vodě. Původně to totiž byl festival křesťanských písní. Postupně se ale stal rockovější," řekla Špirudová.

Schola ve Tvarožné Lhotě vznikla v osmdesátých letech. Společně s rockovou skupinou Sargon ji založil páter Tomeček. „Je tu vlastně už třetí generace. Chodily sem už maminky, teď začínají naše neteře," dodala Špirudová.

Na natáčení přispěla kromě mužského sboru také Jihomoravská komunitní nadace a obec Tvarožná Lhota. Dílo si lidé mohou zakoupit v kostele ve Tvarožné Lhotě nebo přímo u vedoucí skupiny.

RADKA KŮŘILOVÁ