Poprvé si „potkani" zahráli na křtu básnické sbírky Michala Olivy, který je zároveň kytaristou a jedním ze zakládajících členů. „Dá se říci, že jsme se zapomněli rozpadnout," směje se Oliva.

Původně tříčlenná skupina, kterou později doplnil čtvrtý muzikant, hraje vlastní, spíše folk-rockové písně. „Jsme alternativní typ kapely. Nelze úplně charakterizovat, jaký druh hudby hrajeme. Nálepku folk-rock proto říkáme jen pro přiblížení," vysvětluje Oliva.

Uskupení, v němž se za léta vystupování vystřídal pouze jeden člen, láká posluchače na autorské skladby. „Texty tvořím já. Na hudební úpravě se vždycky domlouváme společně," popisuje zakládající člen kapely.

Kromě něj potkaní formaci tvoří houslista Jakub Král, bubeník Pavel Homola a baskytarista Adam Kurka. Oliva věří, že tato sestava přežije i do budoucna beze změny. „Takto nám to klape. Navíc myslím, že čím více členů, tím horší organizace," upozorňuje kytarista.

Přesto se za dobu existence kapely v životě jejích členů mnohé změnilo. Nyní mají své rodiny. „I proto se většinou snažíme, abychom na koncertech hráli spíše na začátku než pozdě večer. Mohou nás tak vidět i naše partnerky a někdy i děti," říká Oliva.

Podle něj jsou původní sny spojené se slávou kapely už zapomenuté. „Dřív asi každý žil v domnění, že jednou budeme slavní. To už nás ale teď neláká. Kapela je pro nás jen koníček, který nás baví. Pokud to tak zůstane, budeme hrát i dál," dodává s úsměvem Oliva.

Křest prvního alba, které kapela flegmaticky pojmenovala Nám je to jedno, začne v sobotu v osm hodin večer. „Jako kmotry cédéčka jsme si pozvali brněnskou skupinu Tyršova společnost, s níž si rovnou zahrajeme," těší se na koncert Oliva.

Kromě devíti skladeb z nového hudebního nosiče Potkaní sezóna naservíruje svým příznivcům i další písně. „Album i koncert jsou vlastně takovým průřezem naší tvorbou. Na cédéčko jsme dali naše srdcovky a výraznější skladby," uvádí kytarista.