Divadlu bude patřit v nejbližších dnech kyjovský dům kultury. Od čtvrtka do neděle se uskuteční už devátý ročník Kyjovského divadelního podzimu. Opět jej pořádá kyjovské sdružení Opona. Nabídne přesně to, na co jsou jeho diváci zvyklí a ještě k tomu divadelní dílnu.

„Dříve se našly roky, kdy přijely třeba soubory ze zahraničí, ale letos je to klasika,“ zhodnotila letošní sestavu organizátorka Alena Novosadová. Představí se uskupení z různých koutů republiky.

„Letos jsem vybírala podle toho, jak se mi během roku kde jaký soubor líbil,“ řekla pořadatelka.

Ani letos nebude chybět pohádka. Tentokrát to bude první den Kubula a Kuba Kubikula v podání Divadla Aha z Lysé nad Labem a poslední den Zelené prasátko v podání souboru De Facto Mimo z Jihlavy.

Aha předvede také klasiku: Moliérova Lakomce. „Aha se dříve věnovali absurdnímu divadlu. Teď hrají pohádky. Jak se říká: zprofanovali se. Ale i Lakomec bude určitě zajímavý. Vrací se v něm k absurdnímu divadlu,“ uvedla Novosadová.

Druhou z pohádek zahrají jihlavští De Facto Mimo. Zelené prasátko je rychlá hra s loutkami a písničkami. Soubor z Jihlavy předvede také němou grotesku jako vystřiženou z dob Charlieho Chaplina či Laurela a Hardyho.

Co si určitě diváci nenechají ujít, bude kus Orgasmus bez předsudků. Témata kolem sexu jsou v dnešní době žádaná. Tentokrát ale nepůjde o natolik syrový příběh, jak by se z názvu mohlo zdát. Divadlo SemTamFór předvede vtipnou story o dvojici přátel, která se snaží najít to, co jim v manželství chybí.

Klasiku zastoupí také Maryša, se kterou do Kyjova přijede soubor Eduarda Vojana. „Je to naprosto oproštěno od veškerého folkloru. Je to takové čisté provedení,“ popsala pojetí dramatu s kafem Novosadová.

Ta láká zájemce také k doprovodnému programu, kterým je divadelní dílna. Pod vedením zkušeného lektora budou malé skupinky zpracovávat na různá témata inscenované etudy. Zatím je ještě několik posledních míst volných. Dosud se přihlásili zájemci především z řad ochotníků z regionu.