„Letos jsme se řídili heslem, že smích prodlužuje život," poznamenala k letošnímu zaměření Alena Novosadová z pořádajícího sdružení Opona.

Přehlídku zahájí ve čtvrtek 15. 11. magická pohádka. Petr Pan a Vanda je výpravný muzikál o chlapci, který nechtěl vyrůst, a malé holčičce Vandě, která se bojí usnout, a jejich společné dobrodružné cestě do Říše snů, do Země Nezemě, o bojích s piráty i s lidojedným krokodýlem.

Tentýž soubor večer zahraje shakespearovskou komedii Večer tříkrálový aneb Cokoliv chcete… jde o komedii rozmanitých chutí a vůní, plnou nečekaných zvratů a překvapení – bláznivá, drsná i poetická, plná nečekaných zvratů a překvapení, vtipná, laskavá i nemilosrdně sarkastická, tak trochu lechtivá a šimrající, k zamyšlení i k popukání. Představí ji Divadlo Aha.

„Divadlo Aha! Lysá nad Labem nebude v Kyjově poprvé. V rámci přehlídky se už představilo s velice úspěšným zpracováním Molierova Lakomce dále Námluvy s medvědem a pro děti Kuba Kubula a Kubikula," doplnila Novosadová.

Pátek bude patřit Hroznu z Hroznové Lhoty. Nezaměnitelná poetika jejich autorských inscenací oslovila už mnoho diváků a nejeden z nich plakal smíchy. Představí komediálně laděný příběh z života místních: Koníčky. Je o lidech, kteří žijí aktivně a naplno svoje životy, zítra pro ně znamená asi jako včera a stejně jako dnes.

V sobotu čeká diváky černá komedie Popel a pálenka. Komedie o manželství, vztahu rodičů a dospělých dětí, urně s popelem, domácí pálence a pečlivě utajených plánech, které nakonec stejně vyjdou najevo. Zahraje ji Českokrumlovská scéna. Soubor se s touto hrou probojoval na národní přehlídku.

Divadelní svátek zakončí domácí Dětské kočovné divadlo pod vedením Pavla Růžičky a jejich Budulínek, Červená Karkulka a O dvanácti měsíčkách. Půjde letos o polední představení tohoto divadla.