„Dechovka, stejně jako cimbálka, patří k našemu regionu. Hrají tu velmi dobří muzikanti, prezentují naši oblast v tuzemsku i zahraničí. Proto je chceme podporovat tak, aby se tradice dědila z generace na generaci," podotkl Kotek.

Na akci zahrálo pět dechových hudeb. Mezi nimi Dechová hudba ze Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou, Žadovjáci, Svárovanka ze Strážnice, Gloria Zdeňka Gurského a Túfaranka ze Šakvic. „Túfaranka hraje na akci už podruhé. Osvědčila se a lidem se líbí. Jinak kapely měníme," sdělil pořadatel, jež se na akci snaží přilíkat i zahraniční návštěvníky. A daří se mu. Nemčina nebyla v sobotu odpoledne v Plžích nijak vyjímečná. „A v budoucnu bychom rádi udělali festival na celý víkend. Využili bychom celý areál," zmínil Kotek.

Muzikanti desítky lidí nejenom rozezpívali, ale i roztančili. „Jsme tady dnes poprvé, předtím jsme o akci vůbec nevěděli. Přijeli jsme až z Hradišťska. Zjistili jsme to díky jednomu z pořadů moderátora Franty Uhra, tak jsme vyrazili. Dneska asi tančit nebudeme. Máme bohužel netanečníky," smály se kamarádky Zdenka Malíková a Marie Hromadová.

Odopolednem provázel lidový vypravěč Franta Uher, který bavil celé publikum.