Základna i kroužek však časem zanikly. Přesto se po letech děti ze Strážnice loutek znovu dočkají. Ve městě se totiž spojili Občanské sdružení OSMA, Místní akční skupina Strážnicko a vedení základní školy Marie Kudeříkové a z bývalé auly školy vytvořili víceúčelovou společenskou místnost, která bude sloužit mimo jiné i k loutkovým představením.

„V této aule se už loutková představení v minulosti hrála. Nyní bychom v ní chtěli tuto tradici obnovit a dělat pravidelně loutkoherecká představení, ale i hudebně dramatická vstoupení s loutkami. Ta by měla být na motivy strážnických pověstí či regionálních záležitostí,“ uvedl ředitel Základní školy Marie Kudeříkové ve Strážnici Petr Tomeček. Ten sám před lety loutkový kroužek navštěvoval. Podle Tomečka by se měli žáci díky nastudování i odehraní jednotlivých pověstí zároveň i sami seznámit s historií města. „Určitě bychom ale byli rádi, kdyby děti daly do každé pověsti něco svého, oživily ji,“ míní ředitel.

Nově opravená místnost však nebude sloužit pouze školákům, ale i veřejnosti. V rámci akcí pro místní se totiž zájemci seznámí s prací na počítačích a noteboocích. „Budeme je seznamovat s technikou a s tím, jaké se jejím prostřednictvím dají sehnat informace o našem regionu,“ doplnil ředitel. Aula už má přitom za sebou dokonce přednášku místního muzejního a vlastivědného spolku, která se uskutečnila ke sto padesátému výročí narození malíře Joži Uprky.

V necelých sto metrů čtverečních prostoru byla původně kaple, později slavnostní místnost školy, od devadesátých let se v ní vyučovaly různé předměty. Nyní by měla být zároveň základnou pro rodiče z občanského sdružení, které bude aktivity zastřešovat. „My jako škola budeme aulu využívat i v rámci výuky,“ dodal Tomeček.

Za nápadem znovuoživit loutková představení ve Strážnici stojí především pedagožka Základní školy Marie Kudeříkové Klára Kamenská, která se žákům věnuje především v dramatickém kroužku. Ten mohou malí studenti navštěvovat v rámci výuky. Už v loňském roce si s nimi vyrobila jednoduché loutky a sehrála první loutkové divadlo. Právě bohaté loutkové zázemí je však tím, co zatím škole chybí. „Nějaké loutky už sice máme, ale jsou to takové, které si vyrobily děti. Pokud bychom se chtěli divadlu opravdu věnovat, máme dvě řešení, buď si budeme zvát loutkové skupiny z okolí, nebo si vyrobíme další marionety nebo i maňásky sami,“ nastínil Tomeček.

Aula Základní školy se oficiálně otevře již tuto neděli devětadvacátého května na akci nazvané Pod Bílou věží. Během ní se představí hudebně dramatická přehlídka a loutkoherecké vystoupení z našich pověstí a bájí. Tu si připravili žáci čtvrté třídy u příležitosti Mezinárodního dne dětí.