„Zpívání mužáků se koná pomalu v každé dědině, ale my jsme ho povýšili na festival," říká Petr Lhota, šéf festivalu, který zaštítilo Folklorního sdružení ČR. Právě jeho ředitel Zdeněk Pšenica a Lhota byli v roce 2009 u zrodu nápadu festival mužských sborů uspořádat. „Naše Folklorní sdružení Šardičan jako člen Folklorního sdružení ČR vystupovalo na festivalu Pražský jarmark, kde jsme s Pšenicou přemýšleli, jak oslavit desáté výročí šardického mužského sboru a Slováckého krúžku Šardičan," přibližuje Lhota, jak vše začalo.

„Zrodil se festival, který 
v ČR, kde se koná pětašedesát festivalů, nemá obdoby. Jeho úroveň jde nahoru, návštěvnost roste a nový amfiteátr nabízí daleko lepší podmínky," řekla za Folklorní sdružení ČR Ivana Lázníková s tím, že šardický festival má potenciál stát se do budoucna tak slavný, jako je třeba strážnický.

Tentokrát v Šardicích vystoupily mužské sbory ze Šardic, Vnorov, Josefova, Milotic, Hrušek, Rohatce, Louky, Dambořic a Dubňan. Jejich zpívání prokládaly vystoupením děti z místních škol a folklorních souborů. V pátek v pořadu Z pokladnice Slovácka vystoupilo několik folklorních souborů z celého Hodonínska.

„Sjedeme se, porovnáme se, pokritizujeme, poklábosíme, postěžujeme si, seznámíme se a získáme další kamarády," shrnul význam festivalu šéf Folklorního sdružení Šardičan Svatoslav Valda. „Ještě jsme neskončili a už mám účastníky příštího ročníku, kteří se sami hlásí," doplnil ho Lhota.

Příště už snad také počasí dovolí plně využít nový amfiteátr, který Šardičtí ve stylu slovácké chalupy postavili na místě původního septiku. „Využili jsme toho, že kvůli propadlé silnici byly Šardice odřezané od světa. Nabídli jsme správě silnic betonové panely na provizorní cestu a díky tomu jsme areál vyčistili," přiblížila šardická starostka Blažena Galiová, jak vzniklo zastřešené pódium i taneční parket. Do budoucna plánuje postavit pergolu ještě nad hledištěm.