Již deset let uplynulo od doby, kdy se poprvé ve Strážnici uskutečnil Černohorský Festival Slunce. A právě díky kulatému výročí se pořadatelé rozhodli, že tomuto svátku přizpůsobí i letošní program. Podle hlavního organizátora Pavla Kopřivy bude opravdu našlápnutý. Termín na letošek je stanoven na sedmnáctého a osmnáctého července.

„Kromě kubánské kapely Azúcar Cubana máme hlavní hvězdu bývalého zpěváka skupiny Genesis Raye Wilsona, který vystoupí společně s kapelou,“ pozval Kopřiva. Ray Wilson je vynikající muzikant pocházející ze Skotska. Nejvýrazněji se projevil ve formaci Stiltskin a ve skupině Genesis, se kterou spolupracoval v letech 1997–1998.

Kromě Wilsona, který by se měl stát hvězdou festivalu, ale ani letos nebudou chybět osvědčené klasiky v čele s českou legendou. „Určitě se objeví Fleret s Jarmilou Šulákovou, která na festivalu oslaví své osmdesátiny. Dostane velkou kytku a vystoupí i s Janem Rokytou,“ řekl Kopřiva.

V pátek, tedy první den festivalu, si posluchači užijí hvězdy typu Žalman nebo Nezmaři, kteří vystoupí s Miky Rivolou. Lahůdkou by se mohli stát Bratři Ebenové. Chybět nebudou ani oblíbení brněnští Kamelot v čele s Romanem Horkým.

Sobotní program bude poté především ve znamení již zmiňovaného Raye Wilsona, který vystoupí se svou kapelou Stiltskin. S těmi zahraje skladby z jejich posledního alba, chybět však nebudou ani hity vynikajících Genesis.

Dále se návštěvníci mohou těšit na skvělé Progres, Vladimíra Mišíka s ETC nebo Folk Team. Představí se také Vlasta Redl, který již před časem potěšil strážnické publikum svým osobitým projevem. Tancechtiví mají možnost rozvlnit boky v rytmu originální brněnské sestavičky Čankišou.

Desátý ročník čeká také malá novinka. „Změna je ta, že jsme večerní tancování přesunuli z ostrůvku na hřiště,“ uvedl Kopřiva.

Organizátoři se už deset let snaží o osobitý styl festivalu. Ten již od začátku láká stovky návštěvníků.

„Festival Slunce se od počátku snažil bořit hranice nejen v hudebních stylech, ale i mezi národy, přinést divákům vždy něco navíc,“ uvádí tisková zpráva festivalu.