„Strážnický areál je nachystaný na takové záležitosti. Toho, že se tady sedmdesát let konají folklorní slavnosti, samozřejmě rádi využíváme. Oproti jiným festivalům tak máme výhodu, že ve Strážnici všechno stojí a nemusíme nijak improvizovat. Všechny amfiteátry tady mají skvělý zvuk, protože jsou na akustickou muziku dělané," řekl zakladatel festivalu a vůdčí osobnost brněnského Folk teamu Pavel Kopřiva.

Prozradil, že letošní dramaturgie se od předchozích patnácti ročníků trochu liší. „Dříve jsem tady dělal tématické večery. Vycházely například z osobností Roberta Křestana nebo Pavla Žalmana Lohonky a ti si vybrali muzikanty, kteří s nimi nějak konvenují, nebo s nimi někdy hráli nebo je mají rádi. Letos přijely velké folkové osobnosti Wabi Daněk nebo Jan Nedvěd, které v pátečním večeru věnovaném právě folkovým legendám nadchly téměř dvě tisícovky diváků," vysvětlil houslista Pavel Kopřiva.

Ani jednou si Festival Slunce nenechal ujít Strážničan Zdeněk Bobčík. „Folkový program byl skvělý. Začaly to už první méně známé kapely, s Janem Nedvědem zpíval celý stadion, lidé v hledišti svítili mobilními telefony místo dřívějších zapalovačů a pak přišlo strhující finále v podání Wabiho Daňka a Kamelotů na konci… Úžasná atmosféra, skvělé to bylo," liboval si Zdeněk Bobčík.

Folkovou část vtipně moderoval zpěvák Pavel Helan. „Těžko říct jestli byl lepší jako moderátor nebo zpěvák. Já mám rád dobré texty a těch folkových jsem si opravdu užil," přidal Bobčík.

Sobotní festivalový slunečný podvečer odstartoval moderátor hudebního bloku na pomezí folku a rocku Martin Kudlička. „Hraju tady se dvěma kaplami, takže je to dost vyčerpávající, ale těším se na to," řekl Martin Kudlička.

Na pódium uvedl také skupinu Fleret. „Už ani nevím, pokolikáté ve Strážnici hrajeme. Vystupovali jsem tady už na Zahradě, takže mně to trochu splývá. Na Slunci hráváme každý druhý rok, vždycky se do Strážnice těšíme. Líbí se mi areál, prostředí festivalu, je to tady ideální. Navíc tady platí, že víno je slunce zajaté do skla. Zahrajeme staré pecky pro fanoušky, Zafúkané nebo Kurník šopa, tož to né a další," nastínil repertoár kapelník Fleretu Zdeněk Hrachový.

Vztah ke Slovácku nezapřel hned po příjezdu Vladimír Mišík. Byl hlavní sluneční hvězdou. Legendě českého „bigbítu" patřilo půlnoční finále. „Právě jsem přijel, takže nevím jak se mi tu bude líbit. Ze Bzence pochází Jarda Olin Nejezchleba, takže vím, že tady bylo vždycky veselo," poznamenal častý návštěvník Horňáckých slavností Vladimír Mišík.

Než jeho kapela ETC rozehrála závěrečný rockový večerníček, ve kterém nechyběly rockové poklady jako Variace na renezanční téma, Špejchar blues nebo Sluneční hrob, přivítalo nadšené publikum další legendární kapelu. Před stovky svých příznivců přivedl Folk Team zakladatel nejen hudebního uskupení, ale i celého Festivalu Slunce Pavel Kopřiva. „Název má působit pozitivně. Myslel jsem si, že když se festival bude tak jmenovat, bude vždycky slunce svítit. Zjistil jsem ale, že to tak vždycky nebylo. Skončil šestnáctý ročník, už jsme skoro dospělí. Snad to do dvacítky dotáhneme. Velké díky patří Strážnici a Národnímu ústavu lidové kultury, bez jeho podpory by festival nebyl," poděkoval Pavel Kopřiva.