Právě do svého rodného kraje posadil děj, ale dokonce i kostýmy, které tak hýří barvami lidových krojů. „Když jsem poprvé přemýšlel nad námětem našeho filmu, rostla ve mně touha jej zasadit do kontextu folkloru Strážnicka, který je mi tak blízký,“ říká rodák z Tvarožné Lhoty.

Natáčení postupového filmu nebylo snadné. Začátky komplikovala první vlna protikoronavirových opatření. Druhá posunuje premiéru. Přesto se štábu podařilo natáčet hned na čtyřech lokalitách jihovýchodní části kraje. Herci tak obsadili strážnický skanzen, areál petrovských vinných sklepů Plže či bývalý mlýn a současný Horňácký šenk ve Velké nad Veličkou. „Tam se natáčela taneční zábava,“ připomíná režisér.

Ilustrační foto.
Začíná plošné testování v domovech pro důchodce. Jižní Morava je napřed

Právě tam se setkávají čtyři hlavní postavy poetické folklorní tragédie. Bratři Jožka a Slávek, Jožkova milenka Anna, která je zároveň manželkou zbohatlíka a hrubiána Francka. „Zahráli si tady i herci Lukáš a Marek Příkazští, oba jsou strážničtí patrioti,“ prozrazuje Veverka. Marek si v minulosti zahrál třeba roli mluvčí prezidenta Jiřího Ovčáčka. A domovské prkna jeho bratra Lukáše, jsou ta Dejvického divadla.

Jinak se herci ze západu republiky ve snímku neobjeví. „Snažil jsem se vyhnout obsazení rolí herci z Čech, nýbrž pouze těmi z Moravy, nejlépe z nejbližšího okolí, protože jsem si chtěl pojistit co nejvěrohodnější herecký projev,“ vysvětluje režisér.

Natáčení se tak zúčastnily také folklorní soubory Danaj, Žerotín a Demižón a cimbálové muziky Pavla Múčky a Strážničan. „Film se rodil skoro deset měsíců a bylo s ním hodně práce. Divákům bychom jej sice chtěli nabídnout co nejdříve, ale s premiérou vydržíme, protože chceme, aby se lidé při ní sešli, zažili společně atmosféru a třeba to spolu i oslavili,“ dodává Veverka s tím, že tak počkají až na uvolnění protikoronavirových opatření. „Doufáme, že premiéra bude na počátku příštího roku,“ doplnil.

Boží muka jsou studentským snímkem Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku.