O přípravou soutěžních disciplín, tentokrát na téma Zabíjačka, se postaral vítěz loňského ročníku Folklorolympiády, soubor Jarošovjánek z Jarošova.

„Je to spíš taková recese. Vymysleli jsme to pro soubory, aby se pobavily. Protože musí celou sezonu vystupovat v pořadu a tvářit se vážně, tak aby si zablbli,“ uvedla za Národní ústav lidové kultury Ludmila Horehleďová.

Letošního ročníku se zúčastní minimálně devět souborů. Mezi nimi například Cifra z Uherského Hradiště, Dolina ze Starého Města, Vlčnovjan z Vlčnova, Pentla z Boršic, Hrozen z Velkých Bílovic nebo Žerotín ze Strážnice nebo Vracovjan z Vracova.

„Zatím je nahlášených devět souborů. Někdy se soubory ale nepřihlásí a přijedou až přímo na místo,“ řekla Horehleďová.

O téma každého ročníku se přitom stará vítěz z předchozího roku, což je důvod, proč se nemohou soutěžící na akci připravit. Disciplíny jsou totiž tajné. „Je to vždy tajné, aby se soubory nemohly přichystat, takže se vše dozví až na místě,“ doplnila Horehleďová.

Letošní ročník Folklorolympiády se uskuteční už tuto neděli šestého září v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy. Začátek je naplánován na čtrnáctou hodinu. Více informací najdou zájemci na webových stránkách www.nulk.cz