„Podle programu má jedna herečka napsáno, že bude překladatelka. Učí se česky,“ pousmála se lužická místostarostka Jana Ambrožová. Jak dodala, divadelní představení se bude skládat z krátkých absurdních a komických skečů. „My sami jsme zvědaví, jak to mají promyšlené,“ prozradila místostarostka.

Jak dodala, scénář mají na obecním úřadě přeložený do češtiny. Podle Ambrožové je ale moc dlouhý. Šílené divadlo v lužické stodole sehrají hosté z Francie devátého září v osmnáct hodin. Jak uvedla Ambrožová, pro ty, co se učí francouzsky je to dobrá příležitost, poslechnout si tento jazyk přímo od domácích.

Lužické vinobraní bude mít jinak desátého září tradiční program. Obcí opět projde krojovaný průvod. Vybraní hotaři složí slib a vinaři přečtou horenské právo. „Zajistíme i dopravu do včelařského arboreta,“ vzkázala případným zájemcům Ambrožová.

Jak doplnila, pro děti obec uspořádá okolo tamního kopce barevné odpoledne s motorkami či trampolínou. Podrobný program lužického vinobraní na www.luziceuhodonina.cz.