„Ta každé jednotlivé dílo představuje barevnou fotografií a základními katalogovými údaji, textová část přibližuje historii autorova odkazu a stručný životopis," uvedla kurátorka výstavy Ilona Tunklová.
Podle ní jsou v publikaci zvlášť cenné použité dobové dokumentační materiály a fotografie, které pocházejí jak z archivu galerie, tak ze soukromí. „Množství barevných reprodukcí ve zdařilé grafické úpravě Petera Žúrka jistě potěší každého příznivce výtvarného umění," věří Tunklová.
Nová publikace tak zájemcům vhodně rozšíří informace, které získali zhlédnutím výstavy rozsáhlého díla Jakuba Obrovského i zajímavostí z jeho života, jež hodonínská výstava přibližuje formou dokumentačních panelů i promítaného krátkého dokumentu zapůjčeného z Národního filmového archivu.
Zajímavá je i možnost uslyšet v galerii hlas Jakuba Obrovského ze zvukového záznamu zachovaného v archivu Českého rozhlasu. „Hodonínská galerie tak přispívá k tomu, aby se život a dílo tohoto tak trochu neprávem opomíjeného umělce lidem opět připomnělo," doplnila Tunklová.
Jakub Obrovský pochází z Brna. Patřil k výrazným osobnostem českého výtvarného umění na počátku dvacátého století, zejména k představitelům takzvané akademické malby. Byl to všestranný umělec, věnoval se také sochařství a byl rovněž literárně činný. Na Akademii výtvarných umění v Praze, kterou vystudoval, zastával i funkci rektora. Výstavu hodonínská galerie uspořádala k letošnímu stotřicátému výročí umělcova narození. Expozice představuje rozsáhlé dílo, které Obrovský odkázal Sdružení výtvarných umělců moravských a které se nachází ve sbírkách hodonínské galerie. Prohlédnout výstavu si mohou zájemci až do 2. září. Nová publikace je k dostání v pokladně galerie a lze si ji objednat mailem či telefonicky na dobírku.