Tamní harmonikáři pořádají v okrese první a zkušební setkání milovníků hry na tyto nástroje, které mnoho lidí spojuje především se zpěvem v hospodách. „Jezdíváme na podobná setkání po širokém okolí, na Moravě ale bývá nejblíže až v Rožnově pod Radhoštěm.

Nejkratší cestu tak tradičně míváme do slovenského Holíče. Řekli jsme si, že se pokusíme také podobnou akci uspořádat,“ říká o motivech dolnobojanovických důchodců jeden z organizátorů Josef Krupica.

Kolik harmonikářů přijde, nemají pořadatelé vůbec tušení, konečné číslo se dozví až v den konání. „Zájemci se mohou hlásit na telefon 518 372 901, ale přijmeme každého, kdo přijde. Kdo se dostaví, bude hrát,“ slibuje Krupica. Scénář je daný. Po prezentaci účastníků každý zahraje a zazpívá několik písniček a na závaěr bude volná zábava.

Harmonikáři jsou podle zkušeností dolnobojanovických především starší lidé. Ke hraní se většinou dostali všichni tak, že měli v příbuzenstvu někoho, kdo je ke hře přivedl nebo po sobě zanechal nástroj. „Prostě to jednou zkusíte a když vám to jde, už u toho zůstanete,“ zní vysvětlení Josefa Krupicy.

Proto také hráči na harmoniku či heligónku mají starší nástroje, které zdědili nebo odkoupili jako použité. Koupě nové harmoniky je investice v řádech desetitisíců a také pouhá oprava není o moc levnější. Začátek setkání v Dolních Bojanovicích je v sobotu 22. září od 14.00.