Třetí ročník Etnosalaše ve Tvarožné Lhotě se tentokrát pořadatelé rozhodli věnovat rodinám s dětmi.

„Mám pocit, že akcí pro děti je v regionu málo, což byl také důvod, proč jsme se pro zaměření na tuto skupinu rozhodli,“ vysvětlil hlavní organizátor akce Vít Hrdoušek.

Letos poprvé si tak mohli kromě zábavy v podobě skládání puzzle, indiánského malování nebo lovu ryb, malí návštěvníci užít i nově vytvořené sochy. „Na Slovácku je sice spousta dřevěných soch, ale většinou se nehýbou. My zde máme sochy, které jsou k pohybu určené. Například myší díra, kterou musí děti prolézt je deset metrů dlouhá a je uložena dvanáct metrů pod zemí,“ popsal Hrdoušek.

Autory houpacího koníka i kozlíka nebo slepice, která nesnáší vejce jsou řezbáři z formace Gauč.

S akcí byli spokojení i návštěvníci. Josef Svoboda a Marie Kasalová ze Strážnice si například rádi prohlédli bylinkovou zahrádku. „V pátek jsme vyjeli na Žerotín a kolech. Dnes jsme se vydali na salaš. Určitě se sem rádi vrátíme,“ shodli se.

Již tradičně se na přípravách na Etnosalaš podíleli dobrovolníci ze zahraničí. Letos se jich do Tvarožné Lhoty sjelo celkem osm, a to ze Slovenska, Francie, Polska, Španělska, Ukrajiny ale i Jižní Koree. Kromě oprav ohrad pro zvířata nebo sběru a sušení bylin do bělokarpatských bylinných čajů se mladí lidé seznámili i se zdejším folklorem i mentalitou.