Na čtyři stovky lidí se přišlo podívat na program s křestem knihy Pavla Valíčka. Mně bude muzika do rána, do dňa hrát!

„Kniha je zaměřena na Hroznovou Lhotu a její nejbližší okolí a popisuje historii lidové muziky a postupnou proměnu kroje během uplynulých sto padesáti let až do dnešní podoby,“ uvádí autor Pavel Valíček.

Aby se dokázali diváci lépe identifikovat s tématem, měl program s křestem stejné zaměření. Představil málo známé písně zapsané většinou v Hroznové Lhotě, některé i v Tasově, nejvíce pak z let 1900 až 1910. Při jejich zpěvu měla děvčata ze souboru Lipina i muži z tamního sboru oblečené různé varianty krojů. Při pořadu tak současně se zpěvem vystupující ukázali, jak se hroznolhotský kroj vyvíjel během devatenáctého století.

Původním záměrem autora bylo pouze textové doplnění vznikajícího CD Mužského sboru z Hroznové Lhoty. Materiálu bylo nakonec tolik, že vznikla kniha. Při křestu tak bylo k prodeji skutečně CD, ale nad plán zabalené v knize o více než dvou set stranách.

Valíček se při práci inspiroval i odbornými historickými prameny, které sháněl v archivech a depozitářích jihomoravských muzeí. V Hroznové Lhotě se mu podařilo sehnat kolem čtyř stovek historických fotografií. Většina z nich se pak stala součástí knihy.

„Kromě dobových fotek muzikantů a obyvatel Lhoty jsou v knize i fotografie starobylých krojových součástek z muzejních depozitářů–velmi zajímavé jsou například šatky a čepce, pocházející z první poloviny devatenáctého století. Bohatost a krásu výšivek dokumentují zase fotografie výšivkových vzorníků, které pochází z dvacátých a třicátých let minulého století. Ty vytvořila děvčata, která se tehdy učila vyšívat v rámci ručních prací,“ řekl Valíček