V pátek a v sobotu zhlédli návštěvníci kyjovského kina film o Michaelu Jacksonovi, zesnulém idolu milionu fanoušků.

This is it. Ano. Je to tady.

V sobotu krátce po šestnácté hodině se v útrobách kina objevují první zvědavci. Vítá je rozměrný banner s Jacksonem, který dává jasně najevo, komu že patří dnešní večer. Jedněmi z nich je i tříčlenná rodina. S předstihem si koupí lístek, minerálku na zahnání žízně a sedá si do volných sedaček v hale.

„V sedmnácti letech to byl můj idol. Teď se líbí i dceři,“ říká Iveta Pěnčíková, jež se svými blízkými přijela z Hodonína. „Mám ráda všechny jeho písničky. Připadá mi ale, že byl jakoby nevyslyšený. Jeho smrt byla hodně nečekaná. Mohu přiznat, že nám ukápla i slza.“

Ručička na hodinách už skoro ukazuje půl páté a promítací sál je téměř z poloviny zaplněný. Samotný film se sice rozjede ještě o půl hodiny později, ještě předtím však vystoupí jeden z nejlepších imitátorů krále popu Jan Moflár.

Tma. Na nasvícené pódium přichází pětadvacetiletý muž a tančí. Divákům v sedačkách servíruje předkrm v podobě tří písní a pohybů, které zná prakticky celý svět. Po každém songu zmizí zase v šatně, aby se převlékl. Na konci vystoupení ho publikum odměňuje bouřlivým potleskem.

„Děkuju,“ vzkazuje a gestem k nebi naznačuje, komu patří jeho srdce.

„Michael byl v devadesátých letech opravdová legenda,“ vypráví Moflár. „Myslím, že každý měl doma někdy jeho plakát nebo kazetu.“

To Petra Kyselková z kyjovského kina už tak nadšená není. Trápí ji spousta volných křesel v sále. Doufala, že lidé nabídky na zhlédnutí snímku, který je v České republice pouze čtrnáct dní, využijí.

„Nevím co už jim připravit. Navíc, když film je u nás jen několik dní,“ krčí zklamaně rameny.

To už na plátně zpívá a tančí skutečný Jackson. Film ho ukazuje během příprav na nové turné, kterým by znovu ohromil své příznivce. Jeden z těch skalních, Jan Moflár, snímek vítá. Vidí v něm ale rozpor.

„Nikdy neměl rád, když někdo viděl, jak se připravuje na koncerty. Chtěl, aby lidé viděli až výsledný produkt. I z tohoto dokumentu vidíme, že byl ve fantastické formě,“ pokyvuje hlavou.

Film končí. Michael se loučí slovy I love You. Král popu je pryč. Zůstává po něm jeho dědictví a heslo: láska je věčná.

Diváci dlouhým potleskem jakoby říkali: sbohem a děkujeme za vše.