„Slovanská epopej je příběhem o Slovanech, o období, kdy Svatopluk spojil do jednoho celku ty kmeny Slovanů, které kdysi zabíraly třetinu Evropy,“ nastínil své plány jeden z nejvýraznějších slovenských filmařů. Jakubisko chce, aby byl snímek zajímavý i pro zahraničí. Podle něj totiž Evropané vědí o svých sousedech málo. „Film je nejrychlejším velvyslancem, abychom se v Evropě poznávali,“ dodal.

Prozradil, že film z dávné minulosti začne pohledem do vzdálené budoucnosti. „Ten příběh začínám vyprávět v budoucnosti, těsně před rokem 3000 a přes tuto fantaskní záležitost se dostávám ke konkrétnosti devátého století,“ uvedl filmař, který vloni oslavil sedmdesáté narozeniny.

Jakubiskova Bathory se s rozpočtem 13,3 milionu eur (350,8 milionu korun) zařadila k nejnákladnějším filmům ve střední Evropě. Levný nebude ani Svatopluk. „Tento projekt je drahý. Čím jdete hlouběji do historie, tím je to dražší. Ne že by člověk měl (přehnané) nároky, ale musí se vyrobit i poslední malá lžička,“ poznamenal režisér.

Financování filmu má na starosti jeho manželka, Deana Horváthová-Jakubisková. Ta teď začíná film nabízet koprodukčním partnerům. „Jednáme s velkými studii jak v Americe, tak v Evropě. Také herecké obsazení bude víc mezinárodní než v Bathory,“ řekla. Jakubisko proto zatím neví, koho obsadí do hlavních rolí. Vybírat herce totiž bude muset z těch zemí, které film podpoří.

I když Jakubisko o rozpočtu snímku nechtěl mluvit, přiznal, že i ve filmařské oblasti je cítit finanční krizi. „Ti, kdo chtějí investovat peníze, do to už nejdou tak snadno jako dřív,“ konstatoval. I přes to doufá, že se peníze najdou a on se bude moci znovu postavit před kameru.

Různé sdělovací prostředky v minulosti napsaly, že se Jakubiskovi kvůli Bathory dostali do finančních problémů. Režisér na tohle téma žertuje. „Federico Fellini měl producenta, který, když Federico napsal scénář, tak šel do kostela a modlil se, aby Federico měl ještě další a další nápady. Já mám ženu producentku, která když napíšu scénář, jde do kostela a modlí se, abych už žádné nápady neměl,“ řekl.