Multižánrový Festival Slunce se koná dva dny. Pořadatelé tentokrát obrátili pořadí účinkujících z minulých let. Na páteční večer pozvali folkové stálice české hudební scény, sobota byla více rocková. Doposud to bývalo právě naopak.

„Měli jsme pocit, že ty páteční koncerty jsou málo navštívené, tak jsme z toho udělali klasický folk a country večer. Posbírali jsem všechny hvězdy těchto žánrů, které měli ruce a dali jsem to do jednoho programu,“ řekl majitel agentury Pavel Kopřiva. Tato změna se mu určitě vyplatila, protože na Kameloty, Hop Trop, Wabiho Daňka nebo Nezmary přišlo v pátek do amfiteátru tři a půl tisíce diváků. „Když jsme ráno účinkující budili a posílali na další festival, někteří odmítali vstát a říkali, že odsud nikam nepojednou,“ tvrdil pak Pavel Kopřiva.

„Páteční program se mi líbil celý, v sobotu se těším snad jen na Roberta Křesťana,“ doplnila ho jedna z návštěvnic festivalu Zdena Slováková z Janovic U Rýmařova.

Sobotní večer tentokrát osvěžily dva slovenští interpreti. Jako první přišel na pódium legendární Pavol Hamel, kterého pořadatelé pozvali na poslední chvíli. Asi hodinu po něm přišla na pódium Jana Kirschner. Letos to pro ni bylo jediné festivalové vystoupení v České republice.

„Určitě nejsem typická festivalová zpěvačka, odehráli jsme velmi málo takových vystoupení. Shodou okolností včera na slovenském festivalu Pohoda, kam jezdím každoročně a pak tady ve Strážnici. V Londýně jsme se hodně věnovali folku a má poslední deska je taky z velké části folková, tak myslí, že se to sem bude hodit“, řekla Jana Kirshner, která celý koncert odtančila bosa a posluchače nejvíc potěšila hity ze svého prvního alba.

„Ve Strážnici jsem už před lety hráli a hrozně jsem se sem těšila, protože si pamatuji na úžasné příjetí i krásný park, který tady máte,“ dodala bývalá slovenská miss.

Sobotní koncert je podle pořadatele Kopřivy sbírkou jeho nejoblíbenějších interpretů. Letos to byl třeba Roman Dragoun s kapelou His Angels, mladší generaci zastupovala kapela November 2nd. Nechyběl ale ani Jiří Zonyga a vizovická skupina Fleret, která zakončovala hlavní program. Kyjov zastupovala kapela Helemese, která v pátek vyhrála návštěvnickou soutěž, a v sobotu absolvovala samostatné vystoupení.

„Přijel jsme z čisté zvědavosti, protože mě sem vytáhla moje přítelkyně. Mou hvězdou byl Roman Dragoun, vynikající jsou ale všichni účinkující,“ řekl návštěvník sobotní koncertu z Blanska Pavel Malík.

Za rok se koná už desátý ročník festivalu a Pavel Kopřiva slibuje, že tentokrát skutečně sežene pořádnou zahraniční hvězdu.