„Každý rok zveme jiné sbory, ať už z Podluží, Zlínska či Lanžhotu. Chceme, aby se účinkující prostřídali a diváci nechodili pořád na to stejné,“ uvedl starosta obce Javorník, která se společně s tamními folklorními soubory podílí na pořádání Javornického zpívání, Jan Hozák.
Divákům se kromě Mužáků z Lanžhota a Prušánek či Tupeských parádnic, představili také interpreti z Horňácka.
Během dvouhodinového pořadu vystoupily mužské sbory z Javorníka i Velké nad Veličkou nebo Jura Miškeřík z Hrubé Vrbky. Tři písničky zazpívala také výborná sólistka Eva Grombířová.
Svůj um předvedly pod vedením Jarmily Kučerové také Děti z Javorníka, které slavily úspěch už na dubnovém Mladém Horňácku.
„Musím říct, že jsou celkem dobré. Letos se předvedou ještě na Horňáckých slavnostech,“ pochválil Hozák.
Podtitulem v pořadí sedmého zpívání v Javorníku bylo Javornické širé pole, jemuž byla inspirací stejnojmenná píseň.
„Ta se Javorníku zpívala už před osmdesáti lety, takže jsme se k ní vrátili. A tak jak se říká, že píseň Pres velický majír vznikla ve Velké nad Veličkou a ona vzešla z Javorníku, tak se o Javornickém širém poli říká, že pochází z Velké. Je to ale píseň od nás, z Javorníku,“ vysvětlil Hozák.
Javornické zpívání, které pořadatelé i účinkující vnímají jako jakousi přípravu na Horňácké slavnosti, bylo ale také malou oslavou.
V srpnu roku 2000 totiž v Javorníku vznikl jak mužský tak i ženský sbor, které tak letos slaví deset let.
„Jsem za to rád, protože v Javorníku měla vždycky tradici spíš dechovka. Cimbálovka je u nás v plenkách, přesto doufám, že soubory vydrží a nerozpadnou se,“ popřál sobě i oslavencům starosta.